Azərbaycan və İƏT ölkələri arasında aqrar sahədə əməkdaşlıq müzakirə olunub
Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov XII Bakı Qlobal Forumu çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Baş katibi Əsəd Məcid Xanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan nazir Məcnun Məmmədov Azərbaycanda aqrar sahədə aparılan islahatlardan söz açıb, ölkəmizin qlobal çağırışlardan irəli gələn təşəbbüslərə böyük həvəslə qoşulduğunu, beynəlxalq tərəfdaşlarla səmərəli əməkdaşlığa önəm verdiyini vurğulayıb. Kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlıq imkanlarına toxunan nazir Azərbaycanın İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələr ilə əlaqələrin genişləndirilməsində maraqlı olduğunu bildirib. O əlavə edib ki, Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə, xüsusilə kənd təsərrüfatında qarşıya qoyulan hədəflərə nail olmaq üçün qida və ərzaq təhlükəsizliyinin bütün mərhələləri üzrə təşkilatdaxili əməkdaşlığın genişləndirilməsi zəruridir.
Nazir işğaldan azad edilmiş ərazilərin yaşıl enerji zonası elan edildiyini xatırladıb, bu ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma prosesində mütərəqqi texnologiyaların tətbiqi və təcrübə mübadiləsi istiqamətində İƏT ölkələri ilə səmərəli əməkdaşlıq qurulduğunu bildirib. O, həmçinin qurumun tərkibində Regional Aqrar Tədqiqatlar və İnnovasiya Mərkəzinin yaradılması prosesinin sürətləndirilməsinin vacib olduğu diqqətə çatdırıb.
İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş katibi Əsəd Məcid Xan öz növbəsində təşkilatın fəaliyyət planı, icra olunan layihələr və həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib. O, İƏT ölkələrində kənd təsərrüfatı sahəsində məhsuldarlığın artırılması və ölkələrarası ticarətin genişlənməsi üçün böyük potensialın olduğunu qeyd edib.
Görüş zamanı İƏT ölkələri arasında aqrar sahədə əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti, təşkilatın və onun ixtisaslaşmış orqanlarının həyata keçirdiyi regional layihələr, üzv ölkələr tərəfindən irəli sürülən yeni təşəbbüslər, kənd təsərrüfatı və qida məhsullarının ticarət dövriyyəsinin artırılması, aqrar sahədə məhsuldarlığın daha da artırılması, torpaq və su resurslarından səmərəli istifadə, kənd təsərrüfatının rəqəmsallaşdırılması, bu sahədə ən müasir texnologiyaların transferi, aqrar sektorda elmi-tədqiqat və təhsil sahələrində təcrübə proqramlarının həyata keçirilməsi və digər gələcək əməkdaşlıq istiqamətləri ətraflı müzakirə olunub.

Cooperation in the agricultural sector was discussed between Azerbaijan and the ECO countries
Minister of Agriculture Majnun Mammadov met with a delegation led by the Secretary General of the Economic Cooperation Organization (ECO) Asad Majid Khan, who is visiting our country within the framework of the XII Baku Global Forum.
Welcoming the guests, Minister Majnun Mammadov spoke about the reforms carried out in the agrarian sector in Azerbaijan, stressed that our country enthusiastically joins the initiatives arising from global challenges and attaches importance to effective cooperation with international partners. Touching upon the opportunities for cooperation in the field of agriculture, the Minister expressed Azerbaijan's interest in expanding relations with the member states of the Economic Cooperation Organization. He added that in order to achieve the Sustainable Development Goals, especially the targets set in agriculture, it is necessary to expand intra-organizational cooperation at all stages of food and food security.
The Minister recalled that the liberated territories were declared green energy zones, and noted that effective cooperation has been established with the ECO countries in the direction of applying advanced technologies and exchanging experience in the process of large-scale restoration and reconstruction in these territories. He also noted the importance of accelerating the process of establishing a Regional Agricultural Research and Innovation Center within the organization.
Secretary General of the Economic Cooperation Organization Asad Majid Khan, in turn, provided information on the organization's action plan, ongoing projects and measures. He noted that there is great potential for increasing agricultural productivity and expanding inter-country trade in the OIC countries.
During the meeting, the current state of cooperation in the agricultural sector among the ECO countries, regional projects implemented by the organization and its specialized bodies, new initiatives put forward by member countries, increasing trade turnover in agricultural and food products, further increasing productivity in the agricultural sector, efficient use of land and water resources, digitalization of agriculture, transfer of the most modern technologies in this field, implementation of experimental programs in the fields of scientific research and education in the agricultural sector and other future areas of cooperation were discussed in detail.