Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Moldova nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyində Azərbaycanda səfərdə olan Moldova Respublikasının Baş nazirinin müavini, infrastruktur və regional inkişaf naziri, Azərbaycan-Moldova iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə hökumətlərarası komissiyanın həmsədri Vladimir Boleanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan Azərbaycan Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri, Azərbaycan–Moldova iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə hökumətlərarası komissiyanın həmsədri Məcnun Məmmədov, iki ölkə arasında bütün sahələrdə əməkdaşlığın dinamik inkişaf etdiyini bildirib. Moldovanın Azərbaycanın strateji tərəfdaşı olduğunu qeyd edən nazir əlavə edib ki, ölkəmiz iki dövlət arasında əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi istiqamətində bütün təşəbbüsləri dəstəkləyir.
Qlobal iqlim dəyişikliyinin aqrar ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunması prosesinə ciddi risklər yaratdığını vurğulayan nazir Məcnun Məmmədov, ötən ilin noyabrında Bakıda keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) əhəmiyyətinə toxunub. O bildirib ki, Azərbaycan bu beynəlxalq tədbiri uğurla təşkil edib, İqlim Fəaliyyəti naminə COP29 Bəyannaməsi də daxil olmaqla bir sıra mühüm beynəlxalq təşəbbüslər qəbul olunub. Nazir Moldovanın COP29-da yüksək səviyyədə təmsil olunduğuna görə təşəkkürünü ifadə edib.
Nazir işğaldan azad olunmuş ərazilərin yaşıl enerji zonası elan edildiyini, bu ərazilərdə “Ağıllı şəhər” və “Ağıllı kənd” konsepsiyaları əsasında genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işlərinin aparıldığını xatırladıb. O, Azərbaycan Respublikasının bu prosesdə mütərəqqi texnologiyaların tətbiqi və təcrübə mübadiləsi sahəsində Moldova ilə əməkdaşlığa hazır olduğunu bildirib.
Səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən Baş nazirin müavini Vladimir Bolea, Moldovanın Azərbaycanla dost ölkə olduğunu və bütün sahələr üzrə tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişafına maraq göstərdiyini qeyd edib. Görüş zamanı iki ölkə arasında enerji, nəqliyyat, mədəniyyət, təhsil və turizm sahələrində əməkdaşlıq imkanları, Azərbaycandan Moldovaya birbaşa uçuşların sayının artırılması, turizm potensialından səmərəli istifadə, kənd təsərrüfatı məhsullarının emalı sahəsində əməkdaşlıq, Azərbaycan-Moldova iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə hökumətlərarası komissiyanın fəaliyyəti, komissiyanın cari ilin 11 aprel tarixində Bakıda keçiriləcək altıncı iclası və bu çərçivədə təşkil olunacaq biznes forumla bağlı məsələlər müzakirə olunub.
Tərəflər imzalanmış və razılaşdırılma mərhələsində olan müqavilələr, gələcək əməkdaşlıq perspektivləri ətrafında da fikir mübadiləsi aparıb, Azərbaycan və Moldovanın kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlığının genişləndirilməsi üçün böyük potensialın mövcud olduğunu vurğulayıblar. Qeyd olunub ki, qarşılıqlı regional əlaqələrin gücləndirilməsi, ixrac potensialı yüksək olan məhsullar barədə informasiya mübadiləsinin təşkili, ticarət dövriyyəsinin artırılması, kənd təsərrüfatı sahəsində müasir texnologiyaların transferi, elmi-tədqiqat işlərinin aparılması, aqrar sahədə mütəxəssis hazırlığı, birgə müəssisələrin yaradılması, Moldovanın Azərbaycanın həyata keçirdiyi nəqliyyat infrastrukturu layihələrinə inteqrasiya imkanlarının araşdırılması əməkdaşlığın əsas istiqamətləri kimi çıxış edə bilər.

The Ministry of Agriculture held a meeting with the delegation led by the Deputy Prime Minister of the Republic of Moldova, Minister of Infrastructure and Regional Development, Co-Chairman of the Azerbaijan-Moldova Joint Intergovernmental Commission on Economic Cooperation, Vladimir Bolea, who is visiting Azerbaijan.
Welcoming the guests, the Minister of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, Co-Chairman of the Azerbaijan-Moldova Joint Intergovernmental Commission on Economic Cooperation, Majnun Mammadov, noted the dynamic development of cooperation between the two countries in all areas. Noting that Moldova is a strategic partner of Azerbaijan, the Minister added that our country supports all initiatives aimed at deepening cooperation between the two states.
Stressing that global climate change poses serious risks to the process of ensuring agrarian food security, Minister Majnun Mammadov touched upon the importance of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) held in Baku in November last year. He said that Azerbaijan successfully organized this international event, and a number of important international initiatives were adopted, including the COP29 Declaration for Climate Action. The Minister expressed his gratitude for Moldova's high-level representation at COP29.
The Minister recalled that the liberated territories have been declared green energy zones, and large-scale restoration and reconstruction works are being carried out in these territories based on the concepts of "Smart City" and "Smart Village". He stated that the Republic of Azerbaijan is ready to cooperate with Moldova in the application of advanced technologies and exchange of experience in this process.
Expressing gratitude for the warm welcome, Deputy Prime Minister Vladimir Bolea noted that Moldova is a friendly country with Azerbaijan and is interested in developing partnership relations in all areas. During the meeting, the opportunities for cooperation between the two countries in the fields of energy, transport, culture, education and tourism, increasing the number of direct flights from Azerbaijan to Moldova, effective use of tourism potential, cooperation in the field of processing agricultural products, the activities of the Azerbaijan-Moldova Joint Intergovernmental Commission on Economic Cooperation, the sixth meeting of the commission to be held in Baku on April 11 of this year, and issues related to the business forum to be organized within this framework were discussed.
The parties also exchanged views on the signed and negotiated agreements and prospects for future cooperation, and stressed the great potential for expanding cooperation between Azerbaijan and Moldova in the agricultural sector. It was noted that strengthening mutual regional relations, organizing information exchange on products with high export potential, increasing trade turnover, transferring modern technologies in the agricultural sector, conducting scientific research, training specialists in the agricultural sector, establishing joint ventures, and exploring the possibilities of Moldova's integration into transport infrastructure projects implemented by Azerbaijan could be the main directions of cooperation.