Bakıda Azərbaycan Respublikası ilə Moldova Respublikası arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə hökumətlərarası komissiyanın 6-cı iclası keçirilib.
Əvvəlcə iclas iştirakçıları Fəxri Xiyabanda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xatirəsini yad edib, məzarı önünə gül dəstələri qoyublar. Daha sonra görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın xatirəsi ehtiramla anılıb, məzarı üzərinə gül dəstələri düzülüb.
Nümayəndə heyəti həmçinin Şəhidlər Xiyabanında Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş qəhrəman Vətən övladlarının xatirəsini yad edib, məzarları önünə güllər düzüblər.
Daha sonra Azərbaycan Respublikası ilə Moldova Respublikası arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə hökumətlərarası komissiyanın 6-cı iclası öz işinə başlayıb.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycan-Moldova iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə hökumətlərarası komissiyanın Azərbaycan tərəfindən həmsədri, kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov ölkəmizdə iqtisadiyyatın diversifikasiyası istiqamətində həyata keçirilən islahatlar barədə məlumat verib. 30 ildir ölkələrimiz arasında bütün sahələrdə əlaqələrin uğurla inkişaf etdiyini deyən nazir iqtisadi potensialı nəzərə alaraq, ticarət əlaqələrinin daha da şaxələndirilməsi, ticarət dövriyyəsini artırmağa hədəflənmiş addımların atılmasının vacibliyini qeyd edib. Həmsədr bildirib ki, birgə biznes forumlar, beynəlxalq sərgilərdə qarşılıqlı iştirak iki ölkənin işgüzar dairələri arasında əməkdaşlığı daha da gücləndirə bilər.
Hazırda işğaldan azad edilmiş ərazilərdə genişmiqyaslı yenidənqurma işlərinin aparıldığını deyən nazir bərpa və quruculuq işlərində Azərbaycanın Moldova və digər tərəfdaş ölkələrin ən yaxşı təcrübələrindən istifadə edə biləcəyinə əminliyini ifadə edib. Ölkəmizdə etibarlı və əlverişli biznes mühitinin olduğunu xatırladan nazir moldovalı sahibkarları Azərbaycana investisiya yatırmağa, eləcə də respublikamızın nəqliyyat və logistika imkanlarından səmərəli istifadə etməyə çağırıb: “Azərbaycan Avrasiya regionunun etibarlı nəqliyyat və logistika mərkəzlərindən birinə çevrilib. Dəniz limanları, dəmir yolu rabitəsi, hava limanları və avtomobil yolları, Şərq və Qərbi, Cənubla Şimalı birləşdirən müasir nəqliyyat infrastrukturu bizə səmərəli ticarət əlaqələrimizi artırmaq üçün böyük üstünlüklər verir. Mən hər iki tərəfdən investorları Azərbaycan və Moldovada iqtisadi zonaların üstünlüklərindən maksimum yararlanmağa çağırıram”.
Nazir Məcnun Məmmədov əlavə edib ki, Azərbaycan hökumətinin elektron idarəedilməsi sahəsində müxtəlif uğurlu layihələri mövcuddur. Qeyd olunub ki, Azərbaycanın uğurlu layihələrindən olan DOST modeli əsasında Moldovanın müxtəlif regionlarında pilot layihələr icra olunmaqdadır: “Biz bu istiqamətdə Moldova ilə əməkdaşlığı davam etdirmək barəsində və ən yaxşı təcrübələrimizi bölüşmək istiqamətində birgə razılıq əldə etdik”.
Moldova Respublikasının Baş nazirinin müavini, infrastruktur və regional inkişaf naziri, Azərbaycan-Moldova iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə hökumətlərarası komissiyanın həmsədri Vladimir Bolea öz növbəsində ölkəsinin Azərbaycanla dost ölkələr olduğunu, bütün sahələr üzrə tərəfdaşlıq münasibətlərini inkişaf etdirməyə maraq göstərdiyini deyib. İki ölkə arasında iqtisadi, eləcə də kənd təsərrüfatı sahəsində tərəfdaşlığı genişləndirmək üçün böyük potensialın olduğu vurğulanıb. Bildirilib ki, aqrar sahədə müasir texnologiyaların transferi, müştərək elmi tədqiqatların aparılması, aqrar sahədə mütəxəssis hazırlığı və aqrar məhsulların ixracı Azərbaycanla Moldovanın kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlığının əsas istiqamətləri ola bilər.
Daha sonra iclas iştirakçıları Azərbaycan-Moldova birgə hökumətlərarası komissiyanın 2023-cü il dekabrın 6-da Kişineuda keçirilmiş 5-ci iclasında qəbul olunmuş qərarların icra vəziyyətini müzakirə edib, bu istiqamətdə mühüm işlərin görüldüyünü bildiriblər. İclasda Azərbaycanla Moldova arasında ikitərəfli əməkdaşlığın istiqamətləri, enerji, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı, texnologiya transferi, ticarət dövriyyəsinin artırılması, qarşılıqlı investisiyaların təşviqi, beynəlxalq yükdaşımaları, məhsulların üçüncü ölkələrə ixracı zamanı Orta Dəhlizin yaratdığı üstünlüklərdən istifadə və digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Tərəflər iki ölkə arasında böyük turizm potensialının olduğunu nəzərə alaraq birbaşa uçuşların sayının artırılması barədə razılığa gəliblər.
İclasın sonunda Azərbaycan-Moldova arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə hökumətlərarası komissiyanın 6-cı iclasının yekunlarına dair protokolu təsdiqlənib. Sənəd iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin artırılması, kənd təsərrüfatı, qida təhlükəsizliyi, energetika, nəqliyyat, elmi-texniki və humanitar, sosial, səhiyyə, mədəniyyət, əqli mülkiyyət, ətraf mühit, idman və turizm sahələrində ikitərəfli əməkdaşlığı daha da inkişaf etdirməyi nəzərdə tutur. Yekun protokolda həmçinin iki ölkə arasında ikitərəfli münasibətlərin hüquqi-normativ bazasının daha da təkmilləşdirilməsi niyyəti öz əksini tapıb.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi ilə Moldova Respublikasının Milli Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi arasında baytarlıq sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Memorandumda baytarlıq sahəsində qarşılıqlı əməkdaşlığın genişləndirilməsi nəzərdə tutulur. İclasda həmçinin Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi ilə Moldova Respublikasının Energetika Nazirliyi yanında Milli Dayanıqlı Enerji Mərkəzi arasında “Bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlığın təşviqi haqqında” Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Memorandum enerji sahəsində, eyni zamanda bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadəyə dair təcrübə mübadiləsinin genişləndirilməsi, bərpa olunan enerji texnologiyalarını və innovativ həlləri inkişaf etdirmək üçün tədqiqat təşəbbüsləri üzərində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsini ehtiva edir.
Tərəflər Azərbaycan-Moldova iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə hökumətlərarası komissiyanın 7-ci iclasının gələn il Kişineuda keçirilməsi barədə razılığa gəliblər.

The 6th meeting of the Joint Intergovernmental Commission on economic cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Moldova was held in Baku.
Initially, the participants of the meeting commemorated National leader Heydar Aliyev in the alley of Honor and laid flowers at his grave. Later, the memory of the prominent ophthalmologist, academician Zarifa Aliyeva was honored and flowers were laid on her grave.
The delegation also commemorated the heroic sons of the Motherland who gave their lives for the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan in the alley of martyrs and laid flowers at their graves.
Then, the 6th meeting of the Joint Intergovernmental Commission on economic cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Moldova began.
Opening the event, the co-chair of the Azerbaijan-Moldova Joint Intergovernmental Commission on Economic Cooperation, Minister of Agriculture Majnun Mammadov informed about the reforms carried out in the direction of diversification of the economy in our country. Noting the successful development of relations between our countries in all spheres for 30 years, the minister noted the importance of taking steps aimed at further diversification of trade relations and increasing trade turnover, taking into account the economic potential. The co-chair noted that joint business forums and mutual participation in international exhibitions can further strengthen cooperation between the business circles of the two countries.
Noting that large-scale reconstruction works are underway in the liberated territories, the minister expressed confidence that Azerbaijan will be able to use the best practices of Moldova and other partner countries in the restoration and construction work. Recalling that there is a reliable and favorable business environment in our country, the minister called on Moldovan entrepreneurs to invest in Azerbaijan, as well as to effectively use the transport and logistics opportunities of our Republic: “Azerbaijan has become one of the reliable transport and logistics centers of the Eurasian region. Seaports, railway communications, airports and highways, modern transport infrastructure connecting East and West, South and North give us great advantages to increase our effective trade relations. I urge investors on both sides to make the most of the advantages of economic zones in Azerbaijan and Moldova.”
Minister Majnun Mammadov added that the government of Azerbaijan has various successful projects in the field of electronic management. It was noted that pilot projects are being implemented in various regions of Moldova on the basis of the friendly model, which is one of the successful projects of Azerbaijan: “we have reached a joint agreement to continue cooperation with Moldova in this direction and to Share our best practices”.
Deputy Prime Minister of the Republic of Moldova, Minister of infrastructure and regional Development, Co-Chair of the Joint Intergovernmental Commission on Azerbaijan-Moldova Economic Cooperation Vladimir Bolea, in turn, said that his country is friendly countries with Azerbaijan and is interested in developing partnership relations in all areas. It was emphasized that there is great potential for expanding the partnership between the two countries in the economic and agricultural spheres. It was noted that the transfer of modern technologies in the agrarian sphere, joint scientific research, training of specialists in the agrarian sphere and export of agrarian products can be the main directions of cooperation between Azerbaijan and Moldova in the field of Agriculture.
Later, the participants of the meeting discussed the state of implementation of the decisions made at the 2023 meeting of the joint Azerbaijani-Moldovan intergovernmental commission, held on December 6, 5 in Chisinau, and said that important work was being done in this direction. At the meeting, the sides exchanged views on the directions of bilateral cooperation between Azerbaijan and Moldova, energy, transport, agriculture, technology transfer, increasing trade turnover, promoting mutual investments, international cargo transportation, using the advantages created by the Middle Corridor during the export of products to third countries and other issues.
The parties agreed to increase the number of direct flights, taking into account the huge tourist potential between the two countries.
At the end of the meeting, the protocol on the results of the 6th meeting of the Joint Intergovernmental Commission on economic cooperation between Azerbaijan and Moldova was approved. The document envisages increasing trade turnover between the two countries, further developing bilateral cooperation in the fields of Agriculture, Food Security, energy, transport, scientific, technical and humanitarian, social, health, culture, intellectual property, environment, sports and tourism. The final protocol also reflects the intention to further improve the legal and regulatory framework of bilateral relations between the two countries.
Then, a memorandum of Understanding on cooperation in the field of Veterinary Medicine was signed between the Food Safety Agency of the Republic of Azerbaijan and the National Food Safety Agency of the Republic of Moldova. The memorandum provides for the expansion of mutual cooperation in the field of Veterinary Medicine. At the meeting, a memorandum of Understanding “on promoting cooperation in the field of renewable energy” was signed between the state agency for renewable energy sources under the Ministry of energy and the National Sustainable Energy Center under the Ministry of energy of the Republic of Moldova. The Memorandum includes the expansion of the exchange of experience in the field of energy, as well as the use of renewable energy sources, the development of cooperation on research initiatives to develop renewable energy technologies and innovative solutions.
The parties agreed to hold the 7th Meeting of the joint Azerbaijani-Moldovan Intergovernmental Commission on economic cooperation in Chisinau next year.