Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzinin direktoru Beynəlxalq Elm Həftəsində iştirak edib
Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzinin direktoru Rəşad Hüseynov 7-12 aprel tarixlərində Keniyanın paytaxtı Nayrobi şəhərində təşkil olunan “CGIAR Science Week” tədbirində iştirak edib. Dünyanın onlarla ölkəsindən fermerlər, ekspertlər, elm adamları, tədqiqatçılar, siyasətçilər, tərəfdaşlar və maliyyəçilər də daxil olmaqla həm şəxsən, həm də onlayn olaraq 10 mindən çox iştirakçının qatıldığı Elm Həftəsinin məqsədi ətraf mühiti qorumaqla kənd təsərrüfatı məhsuldarlığını artıran texnologiya və innovasiyalar vasitəsilə qlobal ərzaq təhlükəsizliyini gücləndirmək, bu sahədə çalışanlara dəstək verməkdir.
Bu tədbirin əsas hədəfləri sırasında kənd təsərrüfatı sahəsində qabaqcıl elmi nailiyyətlərin və texnologiyaların mübadiləsi, artan qlobal kənd təsərrüfatı problemləri qarşısında aqrar sahədə tədqiqatları sürətləndirəcək yeni investisiya yollarını araşdırmaq üçün yaradılan fürsət xüsusi qeyd olunur.
ATM rəhbəri “CGIAR Science Week” tədbirində bir sıra görüşlər keçirib, Beynəlxalq Qida Siyasəti Tədqiqat İnstitutu (International Food Policy Research Institute), Quraq Ərazilərdə Kənd Təsərrüfatı Tədqiqatları üzrə Beynəlxalq Mərkəz (International Center for Agricultural Research in the Dry Areas), Beynəlxalq Su İdarəetmə İnstitutu (International Water Management Institute), Çin Kənd Təsərrüfatı Elmləri Akademiyası (Chinese Academy of Agricultural Sciences) və digər nüfuzlu beynəlxalq və yerli elmi tədqiqat müəssisələrinin rəhbərləri və nümayəndələri ilə görüşüb. Bu görüşlərdə akademik heyətin təcrübə mübadiləsi, elmi nailiyyətlərin bölüşülməsi, birgə elmi layihələrin icrası və s. məsələlərlə bağlı səmərəli fikir mübadiləsi aparılıb, qarşılıqlı əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Qurum rəhbəri tədbir çərçivəsində təşkil olunan panel müzakirələrə qatılıb, sərgilərin işi ilə tanış olub.
Qeyd edək ki, “CGIAR Science Week” tədbirinin təşkilatçısı Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı Tədqiqatları üzrə Məsləhət Qrupudur (CGIAR - Consultative Group for International Agricultural Research). Bu Qrup beynəlxalq səviyyədə yüksək nüfuza malik 15 mötəbər tədqiqat mərkəzini birləşdirir. CGIAR-ın qlobal şəbəkəsi inkişaf məsələlərini araşdıran bilik, bacarıq və tədqiqatın vəhdətinə misilsiz töhfələr verir. Qrupun 90-a yaxın ölkədə milli hökumətlərdən, akademik institutlardan, qlobal siyasət qurumlarından, özəl şirkətlərdən və QHT-lərdən ibarət 3000-dən çox tərəfdaşı var. 50 illik təcrübəsi olan CGIAR fəaliyyətini biliklərin zənginləşdirilməsi, innovasiyalar və dünya səviyyəli tədqiqatlar üzərində qurur.

Rashad Huseynov, Director of the Agricultural Research Center, participated in the “CGIAR Science Week” event held in Nairobi, Kenya, on April 7-12. The Science Week, which was attended by more than 10,000 participants, both in person and online, including farmers, experts, scientists, researchers, politicians, partners, and financiers from dozens of countries around the world, aims to strengthen global food security through technologies and innovations that increase agricultural productivity while protecting the environment, and to support those working in this field.
Among the main goals of this event, the exchange of advanced scientific achievements and technologies in the field of agriculture and the opportunity created to explore new investment avenues that will accelerate research in the field of agriculture in the face of growing global agricultural problems are particularly noted.
The head of the ARC held a number of meetings at the “CGIAR Science Week” event, meeting with the heads and representatives of the International Food Policy Research Institute, the International Center for Agricultural Research in the Dry Areas, the International Water Management Institute, the Chinese Academy of Agricultural Sciences and other prestigious international and local scientific research institutions. At these meetings, fruitful exchanges of views were held on issues such as the exchange of experience of academic staff, sharing of scientific achievements, implementation of joint scientific projects, etc., and opportunities for mutual cooperation were discussed.
The head of the institution participated in the panel discussions organized within the framework of the event and got acquainted with the work of the exhibitions.
It should be noted that the organizer of the “CGIAR Science Week” event is the Consultative Group for International Agricultural Research (CGIAR). This Group unites 15 reputable research centers with high international prestige. The CGIAR's global network provides an unparalleled contribution to the convergence of knowledge, skills, and research that addresses development issues. The group has more than 3,000 partners in nearly 90 countries, including national governments, academic institutions, global policymakers, private companies, and NGOs. With 50 years of experience, the CGIAR is committed to knowledge enrichment, innovation, and world-class research.