Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzi Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin elmi-tədqiqat institutları, o cümlədən tabeli qurumlarının əməkdaşları üçün Mərkəzin Doktorantura Proqramının təqdimatını təşkil edib. Təqdimatın məqsədi doktorantura təhsilinin təşviq edilməsi, tədqiqatçılar arasında bu sahəyə marağın artırılmasıdır.
Onlayn keçirilən tədbir çərçivəsində iştirakçılara Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzinin Doktorantura Proqramı haqqında geniş məlumat verilib, qəbul qaydaları, qəbul prosesi, doktorant və dissertantlara yaradılan şərait barədə danışılıb. Daha sonra iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzi kənd təsərrüfatının iqtisadiyyatı və aqrar siyasət məsələləri üzrə yüksək ixtisaslı kadrların hazırlığı üzrə təhsil proqramına malikdir. Bu proqram üzrə siyasətin əsasını yüksək bilik, müasir tədqiqat üsullarının öyrənilməsi və yerli şəraitdə tətbiqi, çevik, qarşıya qoyulmuş problemləri həll etmək bacarıqları olan tədqiqatçı mütəxəssislərin hazırlığı təşkil edir.
Mərkəzdə kənd təsərrüfatının iqtisadiyyatı ixtisası üzrə fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru proqramları həyata keçirilir, bu proqramlar üzrə yüksək ixtisaslı kadrlar hazırlanır.
Doktorantura pilləsində təhsil əyani və qiyabi formalarda aparılır.
Dissertasiyaları yüksək peşəkarlıqla yerinə yetirmələri üçün doktorantlara müvafiq təlimatlar və metodiki dəstək verilir, mütəmadi olaraq müzakirələr keçirilir və fəaliyyətləri dəyərləndirilir.

Presentation held at the Agricultural Research Center on the Doctoral Program
Agricultural Research Center organized a presentation of the Center's Doctoral Program for employees of scientific research institutes of the Ministry of Agriculture, including subordinate agencies. The purpose of the presentation is to promote doctoral education and increase interest in this field among researchers.
Within the framework of the online event, participants were provided with extensive information about the Doctoral Program of the Agricultural Research Center, discussed the admission rules, admission process, and conditions created for doctoral and dissertation students. Then, questions of interest to the participants were answered.
It should be noted that the Agricultural Research Center has an educational program for the training of highly qualified personnel in agricultural economics and agrarian policy issues. The basis of the policy under this program is the training of research specialists with high knowledge, study of modern research methods and their application in local conditions, and the skills to solve the problems posed.
The Center implements Doctor of Philosophy and Doctor of Science programs in agricultural economics, and highly qualified personnel are trained under these programs.
Education at the doctoral level is conducted in full-time and part-time forms.
Doctoral students are provided with appropriate instructions and methodological support to complete their dissertations with high professionalism, regular discussions are held, and their activities are evaluated.