Nazir Məcnun Məmmədov Ağstafa, Tovuz və Şəmkirdə təsərrüfatlara baş çəkib, şərab istehsalı müəssisələrinin fəaliyyəti ilə tanış olub
07 May 2025
Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Ağstafa, Tovuz və Şəmkir rayonlarında təsərrüfatlara baş çəkib, şərab istehsalı müəssisələrinin fəaliyyəti ilə tanış olub.
Səfər çərçivəsində nazir əvvəlcə Ağstafa rayonunda “ABAK AGRO” şirkətinin qulançar (asparagus) əkini sahəsinə baxış keçirib, ölkəmizdə alternativ və yüksək bazar dəyərinə malik, yeni sahələrdən olan qulançar bitkisinin becərilməsi üzrə aparılan işlərlə maraqlanıb. Şirkətin rəhbəri sahədə istifadə edilən aqrotexniki üsullar, istifadə olunan əkin materialları, məhsuldarlıq, xəstəliklərə qarşı mübarizə tədbirləri və bazara çıxış imkanları barədə məlumat verib. Qeyd olunub ki, qulançar bitkisi az su sərfiyyatı ilə yüksək gəlir gətirən, xüsusilə ixracyönümlü məhsul kimi tanınır. Bu baxımdan, qulançar bitkisinin əkin sahəsinin  genişləndirilməsi nəzərdə tutulur.
Görüşdə şirkətin gələcək planları, qulançar sahələrinin artırılması, fermerlərə dəstək mexanizmlərinin genişləndirilməsi və elmi əsaslarla əkin texnologiyalarının yayılması ilə bağlı tədbirlərin həyata keçirilməsi istiqamətində müzakirələr aparılıb. Eyni zamanda,  fermerlərə əməkdaşlıq çərçivəsində rayonda ənginar və yerfındığı (araxis) əkinlərinin genişləndirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Daha sonra nazir Məcnun Məmmədov Tovuz rayonunda yerləşən “Naiqin Ko. Tovuz-Baltiya” MMC və Şəmkir rayonunda fəaliyyət göstərən “Şərq Ulduzu” MMC-nin istehsalat sahələrinə baxış keçirib. Səfər iştirakçılarına müəssisələrin fəaliyyət istiqamətləri, xammal təchizatı, istehsal gücü və məhsul ixracı barədə ətraflı məlumat verilib, yüksək keyfiyyət standartlarına uyğun məhsulların istehsal edildiyi diqqətə çatdırılıb. Görüş zamanı şərab istehsalında mövcud vəziyyət, bu sahənin inkişaf etdirilməsi, istehsalat prosesində tətbiq edilən yeniliklər, ixrac potensialının artırılması üçün həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan tədbirlər müzakirə olunub.

Minister Majnun Mammadov visited farms in Agstafa, Tovuz and Shamkir and get acquainted with the activities of wine production enterprises
07 May 2025
Minister of Agriculture Majnun Mammadov visited farms in Agstafa, Tovuz and Shamkir regions and got acquainted with the activities of wine production enterprises.
During the visit, the Minister first inspected the asparagus cultivation area of ​​the “ABAK AGRO” company in Agstafa district and was interested in the work carried out on the cultivation of asparagus, which is an alternative and high-market value crop in our country. The head of the company provided information on the agrotechnical methods used in the field, planting materials used, productivity, disease control measures and market access opportunities. It was noted that asparagus is known as a high-income, especially export-oriented product with low water consumption. In this regard, it is planned to expand the asparagus cultivation area.
The meeting discussed the company's future plans, the implementation of measures to increase asparagus areas, expand support mechanisms for farmers and disseminate scientific planting technologies. At the same time, an exchange of views was held on the expansion of artichoke and peanut (araxis) cultivation in the region within the framework of cooperation with farmers.
Later, Minister Majnun Mammadov inspected the production areas of “Naigin Ko. Tovuz-Baltiya” LLC located in the Tovuz region and “Sharq Ulduzu” LLC operating in the Shamkir district. The participants of the visit were provided with detailed information about the activities of the enterprises, raw material supply, production capacity and product export, and it was noted that products complying with high quality standards are produced. During the meeting, the current situation in wine production, the development of this sector, innovations applied in the production process, and measures planned to increase export potential were discussed.