Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Latviya Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Edqars Skuya ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan nazir Məcnun Məmmədov Azərbaycanda aqrar sektora dövlət dəstəyi barədə ətraflı məlumat verib. O bildirib ki, iki ölkə arasında bütün sahələrdə əməkdaşlıq dinamik inkişaf edir. Azərbaycan Latviya ilə iqtisadi və ticari əlaqələrin gücləndirilməsinə yönəlmiş bütün təşəbbüsləri tam dəstəkləyir. Ölkəmizdə etibarlı və əlverişli biznes mühitinin, eləcə də böyük tranzit potensialının olduğunu xatırladan Məcnun Məmmədov əlavə edib ki, latviyalı sahibkarlar Azərbaycanın investisiya imkanlarını dəyərləndirə və nəqliyyat-tranzit potensialından daha geniş istifadə edə bilərlər.
Görüşdə aqrar sahədə əməkdaşlığın və hüquq-müqavilə bazasının gücləndirilməsi, kənd təsərrüfatı üzrə birgə İşçi Qrupun yaradılması, ixrac potensialı yüksək olan məhsullarla bağlı informasiya mübadiləsi, kənd təsərrüfatı və qida məhsullarının ticarət dövriyyəsinin artırılması, iş adamları arasında əlaqələrin genişləndirilməsi, Latviyalı sahibkarların Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı Sərgisində iştirakı, müasir texnologiyaların transferi və aqrar sahədə elmi-tədqiqat və təhsil üzrə təcrübə proqramlarının həyata keçirilməsi məsələləri müzakirə olunub.
Latviyanın Azərbaycandakı səfiri Edqars Skuya isə ölkəsinin Azərbaycanla dost ölkə olduğunu və bütün sahələr üzrə tərəfdaşlığın inkişafında maraqlı olduğunu vurğulayıb. O, kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün böyük potensialın mövcudluğunu qeyd edib. Tərəflər aqrar əməkdaşlığın dərinləşdirilməsində qarşılıqlı maraqlarını ifadə ediblər.

Minister Majnun Mammadov met with the Ambassador of Latvia to Azerbaijan
Minister of Agriculture Majnun Mammadov met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Latvia to Azerbaijan Edgars Skuja.
Welcoming the guests, Minister Majnun Mammadov provided detailed information on state support for the agricultural sector in Azerbaijan. He mentioned that cooperation between the two countries is developing dynamically in all areas. Azerbaijan fully supports all initiatives aimed at strengthening economic and trade relations with Latvia. Recalling that our country has a reliable and favorable business environment, as well as great transit potential, Majnun Mammadov added that Latvian entrepreneurs can evaluate Azerbaijan's investment opportunities and make more extensive use of its transport and transit potential.
The meeting discussed issues such as strengthening cooperation and the legal and contractual framework in the agricultural sector, establishing a joint Working Group on agriculture, exchanging information on products with high export potential, increasing trade turnover in agricultural and food products, expanding relations between businessmen, participation of Latvian entrepreneurs in the Azerbaijan International Agricultural Exhibition, transfer of modern technologies, and implementation of internship programs in scientific research and education in the agricultural sector.
Latvian Ambassador to Azerbaijan Edgars Skuja stressed that his country is a friendly country with Azerbaijan and is interested in developing partnership in all areas. He noted the great potential for expanding cooperation in the agricultural sector. The parties expressed their mutual interest in deepening agrarian cooperation.