Bakıda keçirilən II Beynəlxalq Aqrar İnnovasiya Forumu çərçivəsində Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzinin direktoru Rəşad Hüseynovun moderatorluğu ilə “Müasir kənd təsərrüfatı yanaşmalarında aqropark modeli” adlı panel müzakirə təşkil edilib.
Əsas məqsədi müasir kənd təsərrüfatının inkişafında aqropark modelinin rolunu və əhəmiyyətini dəyərləndirmək, bu modelin tətbiqində mövcud çağırış və imkanları qiymətləndirməklə tövsiyələri formalaşdırmaq olan müzakirələrdə “Agro Food İnvestments” MMC-nin idarə heyətinin sədri Vahid Novruzov, “AgroDairy” şirkətlər qrupunun icraçı direktoru Ramil Məmmədov, “Azersun Holding”in biznesin inkişafı üzrə direktoru İlham Abdullayev və “Binə Agro” QSC-nin direktoru Adil Süleymanzadə çıxış edib.
Çıxışçılar təmsil etdikləri qurumların fəaliyyət istiqamətləri, bu qurumların nəzdində fəaliyyət göstərən aqroparklar barədə iştirakçılara məlumat verib, aqropark modeli haqda fikirlərini bölüşüblər. Həmçinin müzakirələrdə dövlət tərəfindən aqroparkların fəaliyyəti üçün yaradılan şərait və imkanlar haqda danışılıb. Bildirilib ki, aqroparkların yaradılması və inkişafı kənd təsərrüfatının modernləşdirilməsi, ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunması və kənd yerlərində məşğulluğun artırılması məqsədlərinə nail olunması baxımından böyük potensiala malikdir. Aqropark modeli ölkənin aqrar sektorunda innovasiya yönümlü inkişafın əsas aparıcı mexanizmlərindən biri kimi çıxış edə bilər.
Həmçinin müzakirələrdə aqroparkların potensialından tam istifadə edilməsi yönündə qarşıya çıxan çətinliklər, çatışmazlıqlar, görülməli olan işlər də diqqətə çatdırılıb, bu problemlərin həlli üçün təkliflər səsləndirilib.

Within the framework of the II International Agrarian Innovation Forum held in Baku, a panel discussion entitled “Agropark Model in Modern Agricultural Approaches” was organized under the moderation of Rashad Huseynov, Director of the Agrarian Research Center.
The main purpose of the discussions was to evaluate the role and importance of the agropark model in the development of modern agriculture, to formulate recommendations by evaluating the existing challenges and opportunities in the application of this model, and to formulate recommendations. The speakers were Vahid Novruzov, Chairman of the Board of Directors of “Agro Food Investments” LLC, Ramil Mammadov, Executive Director of “AgroDairy” Group of Companies, Ilham Abdullayev, Director of Business Development of “Azersun Holding” and Adil Suleymanzade, Director of “Bina Agro” CJSC.
The speakers informed the participants about the directions of activity of the organizations they represent, the agroparks operating under these organizations, and shared their views on the agropark model. The discussions also discussed the conditions and opportunities created by the state for the activity of agroparks. It was noted that the creation and development of agroparks has great potential in terms of achieving the goals of modernization of agriculture, ensuring food security and increasing employment in rural areas. The agropark model can act as one of the main leading mechanisms for innovation-oriented development in the country's agrarian sector.
The discussions also highlighted the difficulties, shortcomings, and work that needs to be done to fully utilize the potential of agroparks, and made proposals for solving these problems.