Beynəlxalq Bioloji Müxtəliflik Günü münasibətilə Xəzər dənizinə 100 000 nərə və 20 000 Xəzər qızılbalığı buraxılıb
23 May 2025
Neftçala rayonunda yerləşən Kür-Təcrübi Nərə Balıqartırma Zavodunda 22 May- Beynəlxalq Biomüxtəliflik Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbirdə kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin məsul şəxsləri, BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) Azərbaycandakı nümayəndəsi Muhammad Nasar Hayat, Yaponiyanın Azərbaycanda fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Katsuya Vatanabe, Meksikanın Azərbaycanda fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Mariya Viktoriya Romero Kabalyero, Rusiya və Qazaxıstanın Azərbaycandakı diplomatik korpus nümayəndələri, aidiyyatı dövlət qurumlarının təmsilçiləri, “LU-MUN Holding” MMC-nin İdarə Heyətinin sədri Emil Məmmədsadıqov, balıqçılıq və akvakultura müəssisələrinin əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov bildirib ki, Azərbaycanda biomüxtəlifliyin qorunması istiqamətində mühüm işlər həyata keçirilir. Balıqçılıq sahəsində biomüxtəlifliyin mühüm rola malik olduğunu deyən nazir Məcnun Məmmədov qeyd edib ki, balıq ehtiyatlarının düzgün idarə olunması, ov mövsümünün tənzimlənməsi, nadir və nəsli kəsilməkdə olan növlərin mühafizəsi sahəsində atılan addımlar ətraf mühiti qorumaqla yanaşı, regionlarda iqtisadi fəaliyyətin davamlılığını təmin edir. Xəzər dənizi və daxili su hövzələrinin nadir və endemik növlərlə zəngin olduğunu diqqətə çatdıran nazir Məcnun Məmmədov biomüxtəlifliyin qorunması, qanunsuz ovla mübarizə və elmi əsaslı idarəetmənin prioritet istiqamətlərdən olduğunu vurğulayıb.
Nazir əlavə edib ki, ölkəmizdə balıqçılığın inkişafı istiqamətində mütəmadi olaraq mühüm tədbirlər həyata keçirilir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən 19 dekabr 2024-cü il  tarixində Azərbaycan Respublikasında balıqçılığın və akvakulturanın inkişafı ilə bağlı müvafiq Fərman imzalanıb. Fərmana əsasən, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tabeliyində “Balıqçılıq və Akvakultura Mərkəzi” yaradılıb. Mərkəz balıqçılıqda məhsuldarlığın yüksəldilməsini, bu sahədə idarəetmə və nəzarət sisteminin təkmilləşdirilməsini, resursların formalaşdırılmasını, habelə balıq ovunun və akvakultura təsərrüfatlarının müasir tələblərə uyğun təşkili və tənzimlənməsini həyata keçirəcək. Nərə balıqlarının və Xəzər qızılbalığının dənizə buraxılması Xəzər dənizinin ekosisteminin mühafizəsi baxımından mühüm fəaliyyətlərdəndir.
Neftçala Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı  Mirhəsən Seyidov Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycanda ekosistemin dayanıqlığına xüsusi önəm verdiyini, Ümummilli Liderin ekoloji siyasətinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev  tərəfindən uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb.
“LU-MUN Holding” MMC-nin İdarə Heyətinin sədri Emil Məmmədsadıqov qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin təbii resursların qorunması ilə bağlı tapşırıq və göstərişlərinə əsasən Neftçalada təşkil olunan bu tədbir ölkədə biomüxtəlifliyin artırılmasına xidmət edir. Bir neçə şirkətin dəstəyi ilə həyata keçirilən bu təşəbbüs, genişmiqyaslı faydalar yaratmaq məqsədilə davamlı əməkdaşlıq üçün möhkəm zəmin formalaşdırır.
“Azerbaijan Fish Farm” şirkətinin direktoru Nurlan Abdinov isə öz növbəsində bildirib ki, qarşıya qoyulan əsas məqsəd mərhələli şəkildə təbiətə buraxılan balıqların sayını 1 milyona çatdırmaqdır. Bu təşəbbüs, şirkətin “dayanıqlı və bərpaedici akvakultura” prinsipinə sadiqliyini nümayiş etdirir.
“Azərbaycan Hava Yolları" QSC-nin (AZAL) prezidentinin müşaviri Fidan Fərzəliyeva AZAL-ın “Sıfır/Sıfıra Yaxın Emissiya” Planının tərkib hissəsi olaraq biomüxtəlifliyin qorunmasının Ətraf Mühit, Sosial və İdarəetmə Strategiyasının (ESG) əsas məqsədlərindən olduğunu diqqətə çatdırıb. Onun sözlərinə görə, təmsil etdiyi qurum ekosistemlərin bərpası, təbii yaşayış mühitinin qorunması və təbiətin mühafizəsinə əsaslanan layihələrin dəstəklənməsinə xüsusi önəm verir.
Açılış mərasimindən sonra 22 may - Beynəlxalq Bioloji Müxtəliflik Günü münasibətilə genişmiqyaslı ekoloji təşəbbüs çərçivəsində “LU-MUN Holding” MMC-nin törəmə şirkəti olan “Azerbaijan Fish Farm” MMC tərəfindən Xəzər dənizinə 100 000 nərə balığı və 20 000 Xəzər qızılbalığı buraxılıb. Daha sonra nümayəndə heyəti Kür-Təcrübi Nərə Balıqartırma Zavoduna səfər edib, şirkətin müasir texnologiyalar əsasında qurulmuş dayanıqlı balıqçılıq fəaliyyəti ilə tanış olublar.
Qeyd edək ki, biomüxtəlifliyin qorunmasına yönəlmiş genişmiqyaslı ekoloji təşəbbüs SOCAR, AZAL, “Azerbaijan Poultry Company” (Mercan), “Wings” (Sakura),  “Gilan Holding”, “Azvarvara”, “CMS Properties”, “Alltech Coppens” şirkətlərinin dəstəyi ilə həyata keçirilib.

100,000 sturgeon and 20,000 Caspian salmon released into the Caspian Sea on International Day for Biological Diversity
23 May 2025
An event dedicated to May 22, International Biodiversity Day, was held at the Kur-Tehrubi Nara Fish Farm located in the Neftchala district. The event was attended by Minister of Agriculture Majnun Mammadov, officials of the Ministry of Ecology and Natural Resources, Representative of the UN Food and Agriculture Organization (FAO) in Azerbaijan Muhammad Nasar Hayat, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Azerbaijan Katsuya Watanabe, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Mexico to Azerbaijan Maria Victoria Romero Caballero, representatives of the diplomatic corps of Russia and Kazakhstan in Azerbaijan, representatives of relevant state agencies, Chairman of the Board of Directors of “LU-MUN Holding” LLC Emil Mammadsadigov, employees of fishing and aquaculture enterprises.
Opening the event with an introductory speech, Minister of Agriculture Majnun Mammadov said that important work is being carried out in Azerbaijan to protect biodiversity. Stating that biodiversity plays an important role in the field of fisheries, Minister Majnun Mammadov noted that the steps taken in the field of proper management of fish stocks, regulation of the hunting season, and protection of rare and endangered species not only protect the environment, but also ensure the sustainability of economic activity in the regions. Noting that the Caspian Sea and inland water bodies are rich in rare and endemic species, Minister Majnun Mammadov emphasized that biodiversity protection, combating illegal hunting and scientifically based management are among the priority areas.
The Minister added that important measures are regularly taken to develop fisheries in our country. On December 19, 2024, the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, signed a relevant Decree on the development of fisheries and aquaculture in the Republic of Azerbaijan. According to the Decree, a “Fisheries and Aquaculture Center” was established under the Ministry of Agriculture. The center will increase productivity in fisheries, improve the management and control system in this area, form resources, as well as organize and regulate fishing and aquaculture farms in accordance with modern requirements. The release of sturgeon and Caspian salmon into the sea is one of the important activities in terms of protecting the ecosystem of the Caspian Sea.
The head of the Neftchala District Executive Power, Mirhasan Seyidov, noted that the Great Leader Heydar Aliyev attached special importance to the sustainability of the ecosystem in Azerbaijan, and that the environmental policy of the National Leader was successfully continued by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev.
Emil Mammadsadigov, Chairman of the Board of Directors of “LU-MUN Holding” LLC, noted that this event, organized in Neftchala in accordance with the instructions and instructions of President Ilham Aliyev on the protection of natural resources, serves to increase biodiversity in the country. This initiative, implemented with the support of several companies, forms a solid foundation for continued cooperation in order to create large-scale benefits.
Nurlan Abdinov, Director of Azerbaijan Fish Farm, said that the main goal is to gradually increase the number of fish released into the wild to 1 million. This initiative demonstrates the company's commitment to the principle of "sustainable and regenerative aquaculture".
Fidan Farzaliyeva, Advisor to the President of Azerbaijan Airlines (AZAL), noted that biodiversity protection is one of the main goals of AZAL's Environmental, Social and Governance Strategy (ESG), as part of its "Zero/Near Zero Emissions" Plan. According to her, the organization she represents attaches special importance to supporting projects based on the restoration of ecosystems, protection of natural habitats and nature conservation.
After the opening ceremony, as part of a large-scale ecological initiative on the occasion of May 22 - International Day for Biological Diversity, 100,000 sturgeon and 20,000 Caspian salmon were released into the Caspian Sea by Azerbaijan Fish Farm LLC, a subsidiary of LU-MUN Holding LLC. Then, the delegation visited the Kur-Experimental Sturgeon Breeding Plant and got acquainted with the company's sustainable fishing activities based on modern technologies.
It should be noted that the large-scale ecological initiative aimed at protecting biodiversity was implemented with the support of SOCAR, AZAL, Azerbaijan Poultry Company (Mercan), Wings (Sakura), Gilan Holding, Azvarvara, CMS Properties, and Alltech Coppens.