Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi və Aqrar Tədarük və Təchizat ASC-nin təşkilatçılığı ilə “Kənd təsərrüfatında dövlət satınalmaları: mövcud vəziyyət və perspektivlər” mövzusunda seminar keçirilib. Seminarın keçirilməsində məqsəd kənd təsərrüfatı sektorunda 2024-cü ildə icra edilən satınalmalar, cari ildəki vəziyyət və perspektivlər barədə məlumatları satınalan təşkilatlar və təchizatçılarla bölüşmək, cari ildə keçirilən və qarşıda keçirilməsi nəzərdə tutulan satınalmaların predmentləri, metodları barədə məlumat vermək olub.
Tədbirdə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyinin nümayəndələri, sahibkarlar və təchizatçılar iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov bildirib ki, satınalma yalnız məhsul və xidmətlərin əldə olunması prosesi deyil, eyni zamanda ictimai resursların düzgün idarə olunması, şəffaflıq və ədalətin təmin edilməsi, fermerlərin və sahibkarların dövlətə olan etimadının gücləndirilməsi baxımından da mühüm əhəmiyyət daşıyır: “Satınalma sisteminin rəqəmsallaşdırılması, ictimai iştirakın genişləndirilməsi və institusional nəzarət mexanizmlərinin gücləndirilməsi nazirliyə və cəmiyyətə şəffaf, hesabatlı və ədalətli idarəetmə mühitini təmin etməyə imkan verir. Bu, təkcə fermerlərin deyil, bütövlükdə kənd təsərrüfatı sektorunun inam və dayanıqlığını artırır”.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyinin sədri Elnur Bağırov qeyd edib ki, dövlət satınalmaları ictimai dəyər yaradan mühüm vasitədir: “Satınalma sahəsində rəqabətli və şəffaf yanaşmaya əsaslanan sistemin qurulması bizim üçün prioritetdir. Dövlət satınalmalarının rəqəmsallaşdırılması və “etender.gov.az” portalı üzərindən həyata keçirilməsi bu sahədə əlçatanlığın və iştirakçılığın əhəmiyyətli dərəcədə artırılmasına xidmət edir. Səmərəli və dürüst satınalma prosesi dövlət-özəl münasibətlərinin möhkəmlənməsinə, eyni zamanda dövlətin dayanıqlı inkişafına töhfə verir”.
“Aqrar Tədarük və Təchizat” ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Elgün Məhəmmədəlizadə qeyd edib ki, dövlət satınalmaları kənd təsərrüfatı bazarlarına strateji müdaxilə vasitəsi kimi çıxış edərək, həm təklif, həm də tələbin balanslaşdırılmasına şərait yaradır. Bu müdaxilə, xüsusilə bazarda qeyri-sabitlik müşahidə olunduğu dövrlərdə iqtisadi sabitliyin qorunmasına kömək edir.

A seminar on “Public procurement in agriculture: current situation and prospects” was held by the Ministry of Agriculture and Agrarian Procurement and Supply OJSC. The purpose of the seminar was to share information with purchasing organizations and suppliers about the procurements carried out in the agricultural sector in 2024, the current situation and prospects, and to provide information about the procedures and methods of procurements carried out in the current year and planned for the future.
The event was attended by representatives of the Ministry of Agriculture, the State Agency for Antimonopoly and Consumer Market Supervision under the President of the Republic of Azerbaijan, entrepreneurs and suppliers.
Speaking at the event, Minister of Agriculture Majnun Mammadov said that procurement is not only the process of acquiring products and services, but also plays an important role in ensuring the proper management of public resources, ensuring transparency and justice, and strengthening the trust of farmers and entrepreneurs in the state: "Digitalization of the procurement system, expanding public participation, and strengthening institutional control mechanisms allow the ministry and society to provide a transparent, accountable, and fair management environment. This increases the trust and sustainability of not only farmers, but also the agricultural sector as a whole."
Elnur Baghirov, Chairman of the State Agency for Antimonopoly and Consumer Market Supervision under the President of the Republic of Azerbaijan, noted that public procurement is an important tool that creates public value: “Establishing a system based on a competitive and transparent approach in the field of procurement is a priority for us. The digitalization of public procurement and its implementation through the “etender.gov.az” portal significantly increases accessibility and participation in this area. An efficient and honest procurement process contributes to the strengthening of public-private relations, as well as the sustainable development of the state.”
Elgun Mahammadelizade, Chairman of the Board of Directors of “Agrarian Procurement and Supply" OJSC, noted that public procurement acts as a means of strategic intervention in agricultural markets, creating conditions for balancing both supply and demand. This intervention helps to maintain economic stability, especially during periods of market instability.