Azərbaycan Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Qvineya-Bisau Respublikasının ətraf mühit, biomüxtəliflik və iqlim dəyişikliyi üzrə fəaliyyətlər naziri Viriato Luis Soares Cassama ilə görüşüb.
Qonağı salamlayan Azərbaycanın kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov ölkədə aqrar sektora dövlət dəstəyi barədə görüş iştirakçılarına ətraflı məlumat verib. Nazir Məcnun Məmmədov qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Afrika ölkələri, o cümlədən Qvineya-Bisau ilə iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində əməkdaşlığın gücləndirilməsinə xüsusi önəm verir. Nazir vurğulayıb ki, kənd təsərrüfatı gələcək əməkdaşlıq üçün ən perspektivli sahələrdən biridir. O, iki ölkə arasında aqrar sahədə ticarət əlaqələrinin qurulması üçün böyük potensialın olduğunu qeyd edib. Bu baxımdan, hər iki ölkənin biznes subyektləri arasında birbaşa əlaqələrin qurulması və ixrac potensialı yüksək olan məhsullar barədə informasiya mübadiləsinin aparılması mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Görüş zamanı Azərbaycanın kənd təsərrüfatı sektorunda tətbiq edilən ən son texnologiyalar və təcrübələrin Qvineya-Bisau tərəfi ilə paylaşılmağa hazır olduğu vurğulanıb. Eyni zamanda, Qvineya-Bisaudan olan tələbələr Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetində təqaüd proqramları çərçivəsində təhsil almağa dəvət olunub.
Qvineya-Bisau Respublikasının ətraf mühit, biomüxtəliflik və iqlim dəyişikliyi üzrə fəaliyyətlər naziri Viriato Luis Soares Cassama öz növbəsində ölkəsinin Azərbaycanla bütün sahələrdə tərəfdaşlığın inkişafında maraqlı olduğunu bildirib. Nazir kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlıq üçün geniş potensialın mövcudluğunu vurğulayıb. Tərəflər aqrar əməkdaşlığın dərinləşdirilməsində qarşılıqlı maraqlarını ifadə ediblər.
İkitərəfli görüş zamanı Azərbaycan və Qvineya-Bisau arasında kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənədi Azərbaycanın kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov və Qvineya-Bisau Respublikasının ətraf mühit, biomüxtəliflik və iqlim dəyişikliyi üzrə fəaliyyətlər naziri Viriato Luis Soares Cassama imzalayıblar.
Anlaşma Memorandumunda aqrar sahədə gələcək əməkdaşlığın istiqamətləri öz əksini tapıb. Sənədə əsasən, tərəflər kənd təsərrüfatı üzrə birgə İşçi Qrupun yaradılması, kənd təsərrüfatı sahəsində qarşılıqlı maraq doğuran prioritet istiqamətlər üzrə birgə investisiya layihələrinin həyata keçirilməsi, kənd təsərrüfatı torpaqlarının səmərəli istifadəsi, ticarət əlaqələrinin qurulması məqsədilə ixrac potensiallı kənd təsərrüfatı məhsulları barədə məlumat mübadiləsi, kənd təsərrüfatı sahəsində rəqəmsallaşdırma, aqrar sığorta sahəsində təcrübənin paylaşılması, kənd təsərrüfatı sahəsində tətbiq olunan yeni texnologiyalar barədə məlumat mübadiləsi, aqrar tədqiqat, ticarət missiyalarının təşkili, özəl sektor arasında əlaqələrin gücləndirilməsi sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi barədə razılığa gəliblər.

Minister of Agriculture of the Republic of Azerbaijan Majnun Mammadov met with Minister of Environment, Biodiversity and Climate Change of the Republic of Guinea-Bissau Viriato Luis Soares Cassama.
Welcoming the guest, Minister of Agriculture of the Republic of Azerbaijan Majnun Mammadov provided detailed information to the meeting participants on state support for the agricultural sector in the country. Minister Majnun Mammadov noted that the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, attaches special importance to strengthening cooperation in various sectors of the economy with African countries, including Guinea-Bissau. The Minister emphasized that agriculture is one of the most promising areas for future cooperation. He noted that there is great potential for establishing trade relations in the agricultural sector between the two countries. In this regard, establishing direct contacts between business entities of both countries and exchanging information on products with high export potential is of great importance.
During the meeting, it was emphasized that Azerbaijan is ready to share the latest technologies and experiences applied in the agricultural sector with the Guinea-Bissau side. At the same time, students from Guinea-Bissau were invited to study at the Azerbaijan State Agrarian University under scholarship programs.
In turn, the Minister of Environment, Biodiversity and Climate Change of the Republic of Guinea-Bissau, Viriato Luis Soares Cassama, stated that his country is interested in developing partnership with Azerbaijan in all areas. The Minister emphasized the existence of a wide potential for cooperation in the field of agriculture. The parties expressed their mutual interest in deepening agrarian cooperation.
During the bilateral meeting, a Memorandum of Understanding on cooperation in the field of agriculture was signed between Azerbaijan and Guinea-Bissau. The document was signed by the Minister of Agriculture of Azerbaijan, Majnun Mammadov, and the Minister of Environment, Biodiversity and Climate Change of the Republic of Guinea-Bissau, Viriato Luis Soares Cassama.
The Memorandum of Understanding reflects the directions of future cooperation in the agricultural sector. According to the document, the parties agreed to establish a joint Working Group on Agriculture, implement joint investment projects in priority areas of mutual interest in the agricultural sector, effectively use agricultural lands, exchange information on agricultural products with export potential in order to establish trade relations, digitalization in the agricultural sector, sharing experience in the field of agricultural insurance, exchange information on new technologies applied in the agricultural sector, organize agricultural research, trade missions, and expand cooperation in the areas of strengthening ties between the private sector.