Sofiyada İqtisadi əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan-Bolqarıstan Hökumətlərarası Komissiyanın 7-ci iclası keçirilib.
İclasdan əvvəl hökumətlərarası komissiyanın Azərbaycan tərəfindən həmsədri, kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə komissiyanın Bolqarıstan tərəfindən həmsədri, energetika naziri Jeço Stankovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti arasında ikitərəfli görüş olub. Görüşdə Azərbaycanla Bolqarıstan arasında ikitərəfli əməkdaşlığın istiqamətləri, enerji, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı, texnologiya transferi, ticarət dövriyyəsinin artırılması, qarşılıqlı investisiyaların təşviqi, məhsulların üçüncü ölkələrə ixracı zamanı Orta Dəhlizin yaratdığı üstünlüklərdən istifadə, qida təhlükəsizliyi, ətraf mühitin mühafizəsi, əmək və sosial müdafiə, səhiyyə, mədəniyyət, turizm sahələrində əməkdaşlıq və digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Daha sonra İqtisadi əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan-Bolqarıstan Hökumətlərarası Komissiyanın 7-ci iclası öz işinə başlayıb.
İqtisadi əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan-Bolqarıstan Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri, energetika naziri Jeço Stankov qeyd edib ki, Bolqarıstan tərəfi qarşılıqlı maraq doğuran bütün sahələrdə - ticarət və sənaye, investisiyalar, enerji, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı, müdafiə, turizm, mədəniyyət və digər sahələrdə Azərbaycanla əməkdaşlıqda maraqlıdır. Azərbaycanı Bolqarıstanın strateji iqtisadi tərəfdaşı adlandıran Jeço Stankov enerji sahəsində əlaqələrin ikitərəfli münasibətlərdə əsas rol oynadığını vurğulayıb. O əlavə edib ki, Bolqarıstan enerji mənbələrinin və marşrutlarının şaxələndirilməsini prioritet istiqamət kimi müəyyən edən Azərbaycanla əməkdaşlığın genişləndirilməsinə mühüm önəm verir.
İqtisadi əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan-Bolqarıstan Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri, kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov 30 ildir ölkələrimiz arasında bütün sahələrdə əlaqələrin uğurla inkişaf etdiyini, Azərbaycanın Bolqarıstanla qurulmuş çoxşaxəli əməkdaşlığa əsaslanan münasibətlərin genişləndirilməsinə böyük əhəmiyyət verdiyini və bütün sahələrdə əlaqələrin inkişafı üçün böyük potensialın olduğunu qeyd edib. Həmsədr iki ölkənin iqtisadi potensialını nəzərə alaraq ticarət əlaqələrinin daha da şaxələndirilməsinin, ticarət dövriyyəsinin artırılmasının vacibliyinə diqqət çəkib və bildirib ki, birgə təşkil olunan biznes forumlar, ixracyönümlü rəqabətqabiliyyətli məhsullar haqqında mütəmadi məlumat mübadiləsi aparmağa imkan verəcək.
Nazir Azərbaycanın istehsal etdiyi məhsulların, o cümlədən kənd təsərrüfatı məhsullarının Bolqarıstan vasitəsilə Avropa İttifaqı və üçüncü ölkələrə ixracı ilə bağlı yaranan çətinliklərin və bürokratik əngəllərin aradan qaldırılmasının vacibliyinə toxunub. Məcnun Məmmədov hər iki ölkənin iş adamlarını məhsul ixracı üçün əlverişli coğrafi mövqelərdən, Azərbaycan və Bolqarıstandakı iqtisadi zonaların üstünlüklərindən maksimum yararlanmağa çağırıb.
Daha sonra İqtisadi əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan−Bolqarıstan Hökumətlərarası Komissiyanın 7-ci iclasının yekunlarına dair protokol imzalanıb. Sənəd iki ölkə arasında iqtisadiyyat, kənd təsərrüfatı, qida təhlükəsizliyi, sənaye, energetika, nəqliyyat, informasiya kommunikasiya texnologiyaları, elmi-texniki və humanitar, sosial, səhiyyə, ətraf mühit və turizm sahələrində ikitərəfli əməkdaşlığı daha da inkişaf etdirməyi nəzərdə tutur. Yekun protokolda həmçinin iki ölkə arasında ikitərəfli münasibətlərin hüquqi-normativ bazasının daha da təkmilləşdirilməsi niyyəti öz əksini tapıb.
Tərəflər İqtisadi əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan−Bolqarıstan Hökumətlərarası Komissiyanın 8-ci iclasının gələn il Azərbaycanda keçirilməsi barədə razılığa gəliblər.

The 7th meeting of the Azerbaijan-Bulgaria Intergovernmental Commission on Economic Cooperation was held in Sofia
31 October 2025
The 7th meeting of the Azerbaijan-Bulgaria Intergovernmental Commission on Economic Cooperation was held in Sofia.
Before the meeting, a bilateral meeting was held between the delegation led by the Azerbaijani co-chairman of the intergovernmental commission, Minister of Agriculture Majnun Mammadov, and the Bulgarian co-chairman of the commission, Minister of Energy Jecho Stankov. The meeting exchanged views on the directions of bilateral cooperation between Azerbaijan and Bulgaria, energy, transport, agriculture, technology transfer, increasing trade turnover, promoting mutual investments, using the advantages created by the Middle Corridor when exporting products to third countries, cooperation in the fields of food security, environmental protection, labor and social protection, healthcare, culture, tourism, and other issues.
Then, the 7th meeting of the Azerbaijan-Bulgaria Intergovernmental Commission on Economic Cooperation began its work.
Co-Chairman of the Azerbaijan-Bulgaria Intergovernmental Commission on Economic Cooperation, Minister of Energy Jecho Stankov noted that the Bulgarian side is interested in cooperation with Azerbaijan in all areas of mutual interest - trade and industry, investments, energy, transport, agriculture, defense, tourism, culture and other areas. Calling Azerbaijan a strategic economic partner of Bulgaria, Jecho Stankov emphasized that relations in the energy sector play a key role in bilateral relations. He added that Bulgaria attaches great importance to expanding cooperation with Azerbaijan, which identifies diversification of energy sources and routes as a priority direction.
Co-Chairman of the Azerbaijan-Bulgaria Intergovernmental Commission on Economic Cooperation, Minister of Agriculture Majnun Mammadov noted that relations between our countries have been successfully developing in all areas for 30 years, that Azerbaijan attaches great importance to expanding relations based on multifaceted cooperation established with Bulgaria, and that there is great potential for the development of relations in all areas. The co-chairman drew attention to the importance of further diversifying trade relations and increasing trade turnover, taking into account the economic potential of the two countries, and said that jointly organized business forums will allow for regular exchange of information on export-oriented competitive products.
The minister touched upon the importance of eliminating the difficulties and bureaucratic obstacles associated with the export of Azerbaijani products, including agricultural products, to the European Union and third countries through Bulgaria. Majnun Mammadov called on businessmen of both countries to make the most of the favorable geographical positions for product export and the advantages of economic zones in Azerbaijan and Bulgaria.
Then, a protocol was signed on the results of the 7th meeting of the Azerbaijan-Bulgaria Intergovernmental Commission on Economic Cooperation. The document envisages further development of bilateral cooperation between the two countries in the fields of economy, agriculture, food security, industry, energy, transport, information and communication technologies, scientific and technical and humanitarian, social, healthcare, environment and tourism. The final protocol also reflects the intention to further improve the legal and regulatory framework of bilateral relations between the two countries.
The parties agreed to hold the 8th meeting of the Azerbaijan-Bulgaria Intergovernmental Commission on Economic Cooperation in Azerbaijan next year.