Sofiyada İqtisadi əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan-Bolqarıstan Hökumətlərarası Komissiyanın 7-ci iclası çərçivəsində Bolqarıstan-Azərbaycan biznes forumu keçirilib. Tədbirdə hər iki ölkədən dövlət qurumlarının rəsmiləri ilə yanaşı, kənd təsərrüfatı, iqtisadiyyat, enerji, informasiya kommunikasiya texnologiyaları, qida, yüngül sənaye, elmi-texniki və humanitar, sosial, səhiyyə, ətraf mühit, turizm və digər sahələri təmsil edən şirkət nümayəndələri iştirak edib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Bolqarıstan energetika nazirinin müavini İva Petrova qeyd edib ki, hər iki ölkənin maraqlarına uyğun olaraq müsbət inkişaf edən Azərbaycanla strateji əməkdaşlıq münasibətləri artıq yeni səviyyəyə çatıb. Bolqarıstan hökumətinin təbii qaz təchizatını şaxələndirmək və regionda enerji təhlükəsizliyini artırmaq istiqamətində Azərbaycanla mühüm əməkdaşlıq edir: “Avropa məqsədləri kontekstində bir-biri ilə əlaqəli və vahid ümumavropa qaz bazarının yaradılması üçün Bolqarıstan hökuməti qaz infrastrukturunun inkişafı, milli qaz ötürmə şəbəkəsinin genişləndirilməsi və qonşu ölkələrlə əlaqələrin genişləndirilməsində maraqlıdır. Bu istiqamətdə bizim Azərbaycanla tərəfdaşlığımız enerji müstəqilliyinin və təhlükəsizliyinin təmin edilməsində əsas rol oynayır” - deyə Bolqarıstanın energetika nazirinin müavini vurğulayıb.
Forumda çıxış edən Azərbaycan-Bolqarıstan iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə hökumətlərarası komissiyanın həmsədri, kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov ölkəmizdə iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən islahatlar barədə məlumat verib. Bolqarıstanı Azərbaycanın qlobal enerji layihələrində fəal iştirakçı adlandıran nazir bildirib ki, enerji , o cümlədən yaşıl enerji sektorundakı əməkdaşlıq təkcə Bolqarıstan üçün deyil, bütün Avropa regionu üçün enerji təhlükəsizliyini gücləndirən mühüm amildir. Nazir Məcnun Məmmədov əlavə edib ki, enerji ilə yanaşı, kənd təsərrüfatı, qida emalı, turizm və beynəlxalq yük daşımaları da daxil olmaqla, iqtisadi əlaqələri inkişaf etdirmək üçün əhəmiyyətli potensiala malik bir çox digər sektorlar da mövcuddur. Nazir iş adamlarını yeni əməkdaşlıq imkanlarını araşdırmağa çağırıb.
Forumda Azərbaycan və Bolqarıstan arasında qarşılıqlı investisiya və ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi və yeni əməkdaşlıq perspektivlərinin müəyyənləşdirilməsi müzakirə edilib.
Tədbirdə çıxış edən Bolqarıstan Kiçik və Orta Müəssisələrin Təşviqi Agentliyinin icraçı direktoru Boyko Takov, Azərbaycan Respublikası İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin (AZPROMO) icraçı direktoru Yusif Abdullayev Bolqarıstan və Azərbaycanda biznes mühiti, sahibkarlığın dəstəklənməsi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib, hər iki ölkənin iqtisadi prioritetləri və xarici investorlar üçün yaradılmış imkanlar haqqında danışıblar.
Daha sonra Bolqarıstan və Azərbaycanda investisiya mühiti barədə təqdimatlar keçirilib.
Biznes forum çərçivəsində iş adamları arasında ikitərəfli görüşlər təşkil olunub, işgüzar əlaqələrin genişləndirilməsi imkanları müzakirə edilir.

A Bulgaria-Azerbaijan business forum was held in Sofia within the framework of the 7th meeting of the Azerbaijan-Bulgaria Intergovernmental Commission on Economic Cooperation. The event was attended by officials of state agencies from both countries, as well as representatives of companies representing agriculture, economy, energy, information and communication technologies, food, light industry, scientific and technical and humanitarian, social, healthcare, environment, tourism and other sectors.
Opening the event with an introductory speech, Bulgarian Deputy Minister of Energy Iva Petrova noted that strategic cooperation relations with Azerbaijan, which are developing positively in accordance with the interests of both countries, have already reached a new level. Bulgarian government is actively cooperating with Azerbaijan to diversify its natural gas supply and increase energy security in the region: "In the context of European goals, the Bulgarian government is interested in developing gas infrastructure, expanding the national gas transmission network and expanding relations with neighboring countries in order to create an interconnected and unified pan-European gas market. In this direction, our partnership with Azerbaijan plays a key role in ensuring energy independence and security," Bulgarian Deputy Minister of Energy emphasized.
Speaking at the forum, Co-Chair of the Azerbaijan-Bulgaria Joint Intergovernmental Commission on Economic Cooperation, Minister of Agriculture Majnun Mammadov reported on the reforms implemented in our country to diversify the economy. Calling Bulgaria an active participant in Azerbaijan's global energy projects, the minister said that cooperation in the energy sector, including green energy, is an important factor in strengthening energy security not only for Bulgaria, but also for the entire European region. Minister Majnun Mammadov added that, in addition to energy, there are many other sectors with significant potential for developing economic relations, including agriculture, food processing, tourism and international freight transportation. Minister called on businessmen to explore new cooperation opportunities.
The forum discussed the expansion of mutual investment and trade relations between Azerbaijan and Bulgaria and the identification of new cooperation prospects.
Speaking at the event, Executive Director of the Bulgarian Agency for the Promotion of Small and Medium-sized Enterprises Boyko Takov and Executive Director of the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan (AZPROMO) Yusif Abdullayev provided information on the business environment in Bulgaria and Azerbaijan, the work done to support entrepreneurship, and spoke about the economic priorities of both countries and the opportunities created for foreign investors.
Then, presentations were made on the investment environment in Bulgaria and Azerbaijan.
Bilateral meetings were organized between businessmen within the framework of the business forum, and opportunities for expanding business relations are being discussed.