Noyabrın 5-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva və Bakı Media Mərkəzinin rəhbəri Arzu Əliyeva 25-ci Yubiley Arıçılıq Məhsullarının Ənənəvi Respublika Sərgi-Satış Yarmarkasını ziyarət ediblər.
AZƏRTAC xəbər verir ki, ziyarət zamanı Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva stendlərə baxış keçirib, arıçıların təqdim etdikləri müxtəlif növ bal və arıçılıq məhsulları ilə maraqlanıb, istehsal prosesi, keyfiyyət göstəriciləri barədə məlumat alıblar. Onlar arıçılarla mövsümi məhsuldarlıq və satış imkanları barədə səmimi söhbət edib, xatirə şəkilləri çəkdiriblər.
Qeyd edək ki, yarmarkada bu il 43 regiondan 280-dən çox fermer iştirak edir. IDEA İctimai Birliyinin təşəbbüsü ilə gənclər arasında ekoloji sahibkarlığın təşviqi məqsədilə həyata keçirilən “Gənc arıçı” layihəsinin iştirakçıları yarmarkada fəal şəkildə iştirak ediblər. Yarmarkaya 4 “Gənc arıçı” ailəsi tərəfindən ümumilikdə, 1128 kiloqram bal təqdim edilib.
Xocalı rayonunda fəaliyyət göstərən “Güllü Yaylaq” arıçı kooperativi yarmarkada ilk dəfə təmsil olunub. Kooperativin yaradıcısı - Xocalı rayonunun Ballıca kəndindən olan Qənirə Əsədova uzun illərdir arıçılıqla məşğuldur. Kooperativin məqsədi qadınların kənd təsərrüfatında məşğulluğunu artırmaq, yerli arıçılıq ənənələrini qorumaq və ekoloji cəhətdən təmiz məhsulların istehsalını təşviq etməkdir. Hazırda “Güllü Yaylaq” kooperativi 5 üzvdən ibarətdir və yarmarkaya 6 növ arıçılıq məhsulu daxil olmaqla 400 kiloqram məhsul təqdim edib.
Həmçinin Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə bu ilin sentyabrında Kəlbəcər rayonunda keçirilmiş “Kəlbəcər bal festivalı 2025”in iştirakçıları yarmarkada məhsullarını təqdim ediblər.
Xüsusi vurğulanmalıdır ki, Prezident İlham Əliyevin çıxışlarında Kəlbəcər balına göstərdiyi diqqət və dəstək bu bölgənin balının keyfiyyətinə və tanınmasına verilən ən yüksək dəyərin göstəricisidir. Bu gün Kəlbəcər balı öz təbii xüsusiyyətləri və keyfiyyəti ilə seçilərək, Azərbaycanın milli brendlərindən birinə çevrilməkdədir.
Qeyd edək ki, yarmarkada 100 tondan çox bal və 15 növdən çox müxtəlif arıçılıq məhsulu satışa çıxarılıb.

On November 5, Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation and Founder and Head of the IDEA Public Association, and Arzu Aliyeva, Head of the Baku Media Center, visited the 25th Anniversary Traditional National Exhibition and Sales Fair of Beekeeping Products.
During the visit, Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva toured the exhibition stands, showed interest in various types of honey and beekeeping products presented by beekeepers, and received information about the production process and quality indicators. They held sincere discussions with beekeepers about seasonal productivity and sales opportunities and took commemorative photos.
This year, more than 280 farmers from 43 regions participated in the fair. Participants of the “Young Beekeeper” project, implemented by the IDEA Public Association to promote ecological entrepreneurship among young people, actively took part in the fair. In total, 1,128 kilograms of honey were presented at the fair by four “Young Beekeeper” families.
The “Güllü Yaylaq” Beekeeping Cooperative operating in the Khojaly district was represented at the fair for the first time. The founder of the cooperative, Ganira Asadova from Ballica village of the Khojaly district, has been engaged in beekeeping for many years. The purpose of the cooperative is to increase women’s employment in agriculture, preserve local beekeeping traditions, and promote the production of environmentally friendly products. Currently, the “Güllü Yaylaq” cooperative consists of five members and presented 400 kilograms of products at the fair, including six types of beekeeping products.
In addition, participants of the “Kalbajar Honey Festival 2025,” held in the Kalbajar district in September this year at the initiative of Leyla Aliyeva, presented their products at the fair.
It should be especially noted that the attention and support shown by President Ilham Aliyev to Kalbajar honey in his speeches is the highest appreciation of the quality and recognition of honey from this region. Today, Kalbajar honey stands out for its natural characteristics and quality and is becoming one of Azerbaijan’s national brands.
It is worth noting that more than 100 tons of honey and over 15 types of beekeeping products were offered for sale at the fair (AZERTAC).