Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzi tərəfindən aqrar sektorun problemləri üzrə AQEM konfransı keçirilib
Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tabeliyində Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzi tərəfindən Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin (AQEM) 2025-ci il üçün Etimad Tədbirləri Planına uyğun olaraq "Aqrar sektor problemləri üzrə AQEM konfransı: sübutlara əsaslanan idarəetmə üçün Ümumi və Hissəvi Tarazlıq Modellərindən istifadə" (CICA Conference on Agricultural Sector Insights: Harnessing General and Partial Equilibrium Models for Evidence-Based Management) adlı tədbir keçirilib. Onlayn formatda keçirilən tədbirdə AQEM-ə üzv dövlətlərin nümayəndələri, həmçinin aqrar sahədə alimlər və tədqiqatçılar iştirak edib.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzinin direktorunun müşaviri Pərviz Əliyev bildirib ki, kənd təsərrüfatı sistemləri bütün dünyada bazar dəyişkənliklərindən və ticarət əlaqələrindəki qırılmalardan tutmuş, iqlim dəyişikliklərinə və resurs məhdudiyyətlərinə qədər bir çox çətinliklərlə üzləşir. Bu səbəbdən sübutlara əsaslanan siyasətlərin hazırlanması kənd təsərrüfatı sektorunda ərzaq təhlükəsizliyi, resursların səmərəli bölgüsü və davamlı böyümənin təmin edilməsi üçün çox vacibdir. Ümumi Tarazlıq Modelləri (ÜTM - GEMs) və Hissəvi Tarazlıq Modelləri (HTM - PEMs) siyasətçilərə və tədqiqatçılara siyasətin iqtisadi nəticələrini, bazar dinamikasını və xarici şokları qiymətləndirməyə imkan verən güclü analitik vasitələrdir.
O, həmçinin bildirib ki, bu konfrans analitik potensialı gücləndirmək, sübutlara əsaslanan qərarların qəbul olunmasını təşviq etmək və üzv dövlətlər arasında əməkdaşlığı gücləndirməklə Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin iqtisadi ölçüsünü dəstəkləyir.
Daha sonra tədbirdə AQEM-in Baş katibinin müavini cənab Fərid Dəmirli çıxışında bu təşəbbüsün AQEM-in İqtisadi Meyarlarına uyğun olduğunu, siyasət təhlili sahəsində regional potensialı gücləndirdiyini, məlumat mübadiləsini təşviq etdiyini və kənd təsərrüfatının dayanıqlı inkişafını dəstəklədiyini bildirib. Bununla yanaşı, o, tədbirin ölkələrarası əməkdaşlığın təşviq edilməsinə, "Aclığa son" dayanıqlı inkişaf məqsədinə nail olunmasına, eləcə də ərzaq təhlükəsizliyi problemi və iqlim riskləri ilə birgə mübarizəyə töhfə verdiyini də qeyd edib.
Daha sonra Pərviz Əliyev tədbirin məqsədləri barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, bu tədbirin təşkil olunmasında məqsəd ümumi və hissəvi tarazlıq modellərinin aqrar bazarların, ticarət siyasətlərinin və istehsal sistemlərinin təhlilindəki rolunu nümayiş etdirmək, qərarların qəbul edilməsində siyasətçilərin, iqtisadçıların və tədqiqatçıların bu modelləri tətbiq etmək imkanlarını genişləndirmək, təchizat zəncirlərindəki qırılmalar, ticarət şokları və iqlim dəyişikliyi kimi problemlərin həlli sitiqamətində ÜTM və HTM-dən istifadə ilə bağlı AQEM-ə üzv dövlətlərin və digər ölkələrin ən yaxşı təcrübələrini bölüşmək, məlumat, metodologiya və təcrübə mübadiləsi vasitəsilə kənd təsərrüfatı modelləşdirməsində beynəlxalq əməkdaşlığı inkişaf etdirmək, daha əhatəli sektor təhlili üçün ÜTM və HTM-in digər modellərlə inteqrasiyasını araşdırmaqdan ibarətdir.
Təşəbbüsdən gözlənilən nəticələr isə təlim seminarları vasitəsilə texniki potensialın gücləndirilməsi, birgə layihələrin və tərəfdaşlıqların müəyyən edilməsi, birgə kənd təsərrüfatı modelləşdirməsi üçün mütəxəssislər və təşkilatlar şəbəkəsinin qurulması, aqrar sektorun dayanıqlı inkişafa töhfəsinin gücləndirilməsidir.
Pərviz Əliyev həmçinin tədbir iştirakçılarına bu istiqamətdə Azərbaycanın kənd təsərrüfatı sahəsində görülən işlər, Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzinin fəaliyyəti, yaradılan məlumat bazaları, o cümlədən EKTİS, Kənd Təsərrüfatı üzrə Elektron Qiymət İnformasiya Sistemi, Fermer Təsərrüfatı Məlumatlarının Monitorinqi Sistemi barədə də ümumi məlumat verib.
Tədbirin təqdimatlar hissəsində ilkin olaraq Banqladeşin Kənd Təsərrüfatı Tədqiqat İnstitutunun əməkdaşı Dr. Kamrul Hasan “Transgen bitkilər vasitəsilə zərərvericilərin davamlı idarə edilməsi: Banqladeşdə Bt badımcanı ilə bağlı aparılmış tədqiqatın nəticələri” adlı təqdimatla çıxış edib. O, çıxışında bitki zərərvericiləri və onlara qarşı müasir mübarizə tədbirlərindən danışıb. Daha sonra Banqladeşin Pambıq İnkişafı Şurasının üzvü Dr. Tasdiqur Rəhman “Pambıqçılığın kənd yaşayışına təsiri: pambıqçılıqla məşğul olan və məşğul olmayan fermerlərin müqayisəsi” adlı təqdimatla, Qazipur Kənd Təsərrüfatı Universitetinin Bitki Patologiyası Kafedrasının professoru Motaher Hossain “Düyüdə Magnaporthe oryzae-nin bioloji nəzarəti üçün biofilm istehsal edən endofitik mkroorqanizmlərin izolyasiyası və qiymətləndirilməsi” adlı təqdimatla, İsraildən olan ekspert Dan Alluf “Potensialın gücləndirilməsi və inteqrasiya, kənd təsərrüfatı transformasiyası istiqamətində əməkdaşlıq” adlı təqdimatla, Banqladeşin Pambıq İnkişafı Şurasının baş mütəxəssisi Dr. Cahangir Alam “Pambığın üst qatının təmizlənməsi pambığın tarla müddətini azaldır, eyni zamanda məhsuldarlığı və keyfiyyəti artırır” adlı təqdimatla çıxış edib.
Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzinin direktorunun müşaviri Pərviz Əliyev isə “GTAP modeli vasitəsilə ərzaq təhlükəsizliyinin qiymətləndirilməsi: cari trendlər və optimal siyasət ssenariləri” adlı təqdimatla çıxış edib. O, çıxışında GTAP (Global Trade Analysis Project) modelinin əsas xüsusiyyətləri, komponentləri və tətbiq sahələri barədə qısa məlumat verdikdən sonra bu modeldən istifadə etməklə buğdanın idxalının rüsumla tənzimlənməsi ssenarisi üzrə apardığı simulyasiyanın nəticələrini auditoriya ilə paylaşıb.
Çıxışlardan sonra qoyulan məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb, iştirakçıların sualları cavablandırılıb.

The Agricultural Research Center under the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan held an event titled "CICA Conference on Agricultural Sector Insights: Harnessing General and Partial Equilibrium Models for Evidence-Based Management" in accordance with the 2025 Confidence-Building Measures Plan of the Consultation on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia (CICA). Representatives of CICA member states, as well as scientists and researchers in the agricultural sector, participated in the online event.
Welcoming the participants of the event, Parviz Aliyev, Advisor to the Director of the Agricultural Research Center, said that agricultural systems around the world face many challenges, ranging from market volatility and disruptions in trade relations to climate change and resource constraints. Therefore, the development of evidence-based policies is very important for ensuring food security, efficient allocation of resources and sustainable growth in the agricultural sector. General Equilibrium Models (GEMs) and Partial Equilibrium Models (PEMs) are powerful analytical tools that allow policymakers and researchers to assess the economic outcomes of policies, market dynamics, and external shocks.
He also stated that this conference supports the economic dimension of the Consultation on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia by strengthening analytical capacity, promoting evidence-based decision-making, and enhancing cooperation among member states.
Later, in his speech at the event, Mr. Farid Demirli, Deputy Secretary-General of the AEC, stated that this initiative is in line with the Economic Criteria of the CICA, strengthens regional capacity in the field of policy analysis, promotes information exchange, and supports sustainable agricultural development. In addition, he noted that the event contributes to promoting cross-country cooperation, achieving the Sustainable Development Goal of "No Hunger", as well as jointly combating the problem of food security and climate risks.
Parviz Aliyev then provided information on the objectives of the event. He noted that the purpose of organizing this event is to demonstrate the role of general and partial equilibrium models in the analysis of agricultural markets, trade policies and production systems, to expand the opportunities for politicians, economists and researchers to apply these models in decision-making, to share best practices of CICA member states and other countries in using GPM and PTM to address problems such as supply chain disruptions, trade shocks and climate change, to develop international cooperation in agricultural modeling through the exchange of information, methodology and experience, and to explore the integration of GPM and PTM with other models for a more comprehensive sector analysis.
The expected results of the initiative are to strengthen technical capacity through training seminars, identify joint projects and partnerships, establish a network of experts and organizations for joint agricultural modeling, and strengthen the contribution of the agricultural sector to sustainable development.
Parviz Aliyev also provided the event participants with general information about the work done in the agricultural sector of Azerbaijan in this direction, the activities of the Agricultural Research Center, the databases created, including EKTIS, the Electronic Price Information System for Agriculture, and the Farm Data Monitoring System.
In the presentation part of the event, initially, Dr. Kamrul Hasan, an employee of the Bangladesh Agricultural Research Institute, made a presentation entitled “Sustainable pest management through transgenic plants: Results of a study conducted on Bt eggplant in Bangladesh”. In his speech, he spoke about plant pests and modern measures to combat them. Then, Dr., a member of the Bangladesh Cotton Development Board, made a presentation. Tasdigur Rahman gave a presentation titled “Impact of Cotton Farming on Rural Livelihoods: A Comparison of Cotton Farmers and Non-cotton Farmers”, Motaher Hossain, Professor, Department of Plant Pathology, Gazipur Agricultural University, gave a presentation titled “Isolation and Evaluation of Biofilm-Producing Endophytic Microorganisms for Biological Control of Magnaporthe oryzae in Rice”, Dan Alluf, an expert from Israel, gave a presentation titled “Capacity Building and Integration, Collaboration for Agricultural Transformation”, and Dr. Jahangir Alam, Senior Specialist, Cotton Development Board, Bangladesh, gave a presentation titled “Cleaning the Cotton Topsoil Reduces the Field Duration of Cotton, While Increasing Yield and Quality”.