Gürcüstanda rəsmi səfərdə olan Azərbaycan Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Gürcüstanın təhsil, elm və gənclər naziri Givi Mikanadze ilə görüşüb. Tərəflər ölkələrimizdə aqrar sahədə kadr hazırlığı aparan universitetlər arasında tələbə və akademik heyətin mübadiləsi proqramlarının həyata keçirilməsinin, gənc mütəxəssislərin ikili diplom, təlim və təcrübə proqramlarına cəlb edilməsi imkanları, elmi-tədqiqat institutları arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.
Hər iki nazir Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin Gürcüstanın analoji ali təhsil müəssisələri ilə təhsil sahəsində qarşılıqlı əməkdaşlığı dərinləşdirməsinin, birgə elmi-praktik konfransların təşkili, baytarlıq və digər istiqamətlər üzrə kadr hazırlığın təkmilləşdirmək məqsədilə tələbə və müəllim mübadiləsinin aparılmasının, Gürcüstanda yaşayan soydaşlarımızın aqrar təhsilə cəlb olunması üçün stimullaşdırıcı proqramların hazırlanmasının vacibliyini vurğulayıblar. Görüşdə Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti ilə Gürcüstanın ali təhsil ocaqları arasında daha çevik əməkdaşlıq münasibətlərinin qurulması məqsədilə qısa zamanda universitetlərin rəhbər heyətlərinin qarşılıqlı səfərlərinin həyata keçirilməsi barədə razılıq əldə olunub.
Daha sonra nazir Məcnun Məmmədov bu ölkənin parlamentinin aqrar komitəsinin sədri Gela Samxarauli ilə görüşüb. Görüşdə iki ölkə arasında aqrar sahədə əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi üçün hüquqi-normativ bazanın təkmilləşdirilməsi, bu sahədə mövcud əməkdaşlığı tənzimləyən qanunların və beynəlxalq müqavilələrin daha effektiv işləməsini təmin etmək məsələləri müzakirə olunub.
Tərəflər Azərbaycan və Gürcüstanın strateji tərəfdaş ölkələr olduğunu, ölkələrimiz arasında bütün sahələrdə olduğu kimi, kənd təsərrüfatı sahəsində də əməkdaşlığın daim inkişaf etdiyini vurğulayıblar. Qeyd olunub ki, Azərbaycanla Gürcüstan arasında kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlığa dair imzalanmış Anlaşma Memorandumu aqrar sektora dair qarşılıqlı münasibətlərin hüquqi çərçivəsini təmin edir, aqrar sahədə fəaliyyət istiqamətlərinin müəyyən edilməsi ilə bağlı yaradılacaq birgə İşçi Qrup bu əməkdaşlığı daha da irəli aparmağa imkan verəcək. Görüşdə kənd təsərrüfatı məhsullarının qarşılıqlı ticarət dövriyyəsinin artırılması, transsərhəd xəstəliklərə qarşı birgə mübarizənin təşkil edilməsi, bu sahədə müntəzəm məlumat mübadiləsinin aparılması, elmi tədqiqatlar və təhsil sahəsində əməkdaşlıq və digər məsələləri dəstəkləyəcək qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsi mövzuları geniş müzakirə olunub.

The delegation led by the Minister of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, Majnun Mammadov, who is on an official visit to Georgia, met with the Minister of Education, Science and Youth of Georgia, Givi Mikanadze. The parties emphasized the importance of implementing student and academic staff exchange programs between universities conducting personnel training in the agricultural sector in our countries, the opportunities for involving young specialists in double diploma, training and internship programs, and strengthening cooperation between scientific and research institutions.
Both ministers emphasized the importance of deepening mutual cooperation between the Azerbaijan State Agrarian University and similar higher education institutions of Georgia in the field of education, organizing joint scientific and practical conferences, conducting student and teacher exchanges in order to improve personnel training in veterinary and other areas, and developing incentive programs for our compatriots living in Georgia to engage in agricultural education. At the meeting, an agreement was reached on the implementation of mutual visits of the leadership of the universities in the near future in order to establish more flexible cooperation relations between the Azerbaijan State Agrarian University and higher education institutions of Georgia.
Later, Minister Majnun Mammadov met with Gela Samkharauli, Chairman of the Agrarian Committee of the Georgian Parliament. The meeting discussed issues of improving the legal and regulatory framework for further deepening cooperation between the two countries in the agrarian sector, ensuring more effective functioning of the laws and international agreements regulating existing cooperation in this field.
The parties emphasized that Azerbaijan and Georgia are strategic partner countries, and that cooperation in the agricultural sector, as in all areas, is constantly developing between our countries. It was noted that the Memorandum of Understanding on Cooperation in the Agricultural Sector signed between Azerbaijan and Georgia provides the legal framework for mutual relations in the agrarian sector, and the joint Working Group to be established to determine the directions of activity in the agricultural sector will allow this cooperation to be further advanced. The meeting widely discussed issues of increasing mutual trade turnover of agricultural products, organizing joint fight against transboundary diseases, conducting regular information exchange in this field, improving the legislative framework that will support cooperation in the field of scientific research and education, and other issues.