Gürcüstanda rəsmi səfərdə olan kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov bu ölkənin bir sıra kənd təsərrüfatı təyinatlı müəssisələrinin fəaliyyəti ilə tanış olub.
Kartli regionunda yerləşən şərabçılıq müəssisəsinə baş çəkən Azərbaycan nümayəndə heyətinə burada Kartli regionuna məxsus Chinuri, Goruli Mtsvane, Tavkveri, Shavkapito yerli üzüm sortlarından şərablar istehsal olunduğu barədə məlumat verilib. İstehsal olunan şərablar palıd çəlləklərində saxlanılaraq “Saguramo” brendi ilə yerli və beynəlxalq bazarlarda satılır. Şərabçılıq müəssisəsi ilə tanışlıq zamanı müəssisənin gələcək hədəfləri, dövlət tərəfindən üzümçülük sahəsinə və şərab istehsalına göstərilən dəstək, kiçik şərab müəssisələrində şərabların keyfiyyətinin artırılması istiqamətində atılan addımlar və beynəlxalq bazarlara çıxış imkanları barədə müzakirələr aparılıb.
Gürcüstanın Kənd Təsərrüfatı Elmi-Tədqiqat Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən Tingçilik Mərkəzi ilə tanışlıq zamanı bu müəssisənin ölkənin ən böyük aqrar tədqiqat bazası kimi fəaliyyət göstərdiyi qeyd edilib. Mərkəz meyvə tingçiliyi, calaqaltı istehsalı, yerli sortların qorunması və dekorativ bitkilərin yetişdirilməsi, həmçinin heyvandarlıq və akvakultura istiqamətləri üzrə elmi tədqiqatlar aparır. Mərkəzdə alma, armud, gilas, şaftalı, üzüm və digər çoxillik meyvə növləri üçün sertifikatlı ting və calaqaltı istehsal olunur. Mərkəzlə tanışlıq zamanı ölkədə ting istehsalı, sertifikatlaşma, yerli sortların qorunub saxlanması, çoxaldılması və regionlar üzrə adaptasiyasına dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Azərbaycan nümayəndə heyəti həmçinin ölkənin un məmulatları istehsalı sektorunda fəaliyyət göstərən yerli şirkətlərin və iri heyvandarlıq müəssisəsinin fəaliyyəti ilə tanış olub, istehsal prosesinin təşkili, xammal və yem təminatının təşkili, məhsuldarlığın artırılması, istehsal prosesinin gücləndirilməsi və digər mövzularla bağlı təcrübələrini bölüşüblər.

During his official visit to Georgia, Minister of Agriculture Majnun Mammadov familiarized himself with the activities of a number of agricultural enterprises operating in the country.
Visiting a winery located in the Kartli region, the Azerbaijani delegation was informed that wines are produced there from local grape varieties specific to the Kartli region, including “Chinuri,” “Goruli Mtsvane,” “Tavkveri,” and “Shavkapito.” It was noted that the wines produced are aged in oak barrels and marketed under the “Saguramo” brand in both local and international markets. During the visit, discussions were held on the winery’s future goals, state support provided to viticulture and wine production, measures taken to improve wine quality in small wineries, and opportunities for access to international markets.
During the visit to the Seedling Center operating under the Agricultural Scientific Research Center of Georgia, it was noted that this institution functions as the country’s largest agrarian research base. The Center conducts scientific research in fruit nursery production, rootstock production, preservation of local varieties, cultivation of ornamental plants, as well as in livestock and aquaculture. The Center produces certified seedlings and rootstocks for apples, pears, cherries, peaches, grapes, and other perennial fruit crops. Exchanges of views were held on seedling production, certification, preservation, propagation, and regional adaptation of local varieties.
The Azerbaijani delegation also familiarized itself with the activities of local companies operating in the flour products manufacturing sector and a large livestock enterprise. The parties exchanged experience on the organization of production processes, raw material and feed supply, increasing productivity, strengthening production capacity, and other related topics.