Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzi “Fermerlərin yaşlanması: kənd təsərrüfatına təsirlər və yeni başlayan fermerlər üçün proqramlar” mövzusunda seminar təşkil edib. Texas A&M Universitetinin Kənd Təsərrüfatı İqtisadiyyatı Departamentinin rəhbəri, professor Rodolfo M. Nayganın əsas məruzəçi qismində çıxış etdiyi seminara Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin və tabeli qurumların əməkdaşları qatılıblar.
Professor Rodolfo M. Nayga qlobal aqrar sektorda fermerlərin yaşlanma meyillərinə dair əsas nəticələri təqdim edərək fəaliyyətə yeni başlayan fermerlər üçün yaranan çağırışlar və imkanlar haqqında ətraflı məlumat verib. Müzakirələr dünyada fermerlərin orta yaşının artması və bunun kənd təsərrüfatının davamlılığına təsiri, torpağa çıxışda çətinliklər, yüksək investisiya xərcləri və maliyyə riskləri kimi maneələr səbəbindən gənclərin kənd təsərrüfatına marağının azalması, qadın fermerlərin mühüm rolu və onların üzləşdikləri spesifik problemlər, yeni nəsil fermerləri sektora cəlb etmək üçün siyasət tədbirləri və istehlakçı dəstək mexanizmləri kimi aktual mövzuları əhatə edib.
Mövzular seminar iştirakçılarının marağına səbəb olub, onlar təşkil edilən müzakirələrdə fəal iştirak ediblər. Seminarda Azərbaycanda kənd təsərrüfatı sahəsində siyasətçilər, tədqiqatçılar, maraqlı tərəflər üçün dəyərli biliklər təqdim edilib.
Qeyd edək ki, professor Nayga qida iqtisadiyyatı, istehlakçı davranışları və aqrar siyasət sahələrində qlobal səviyyədə tanınan iqtisadçı alimdir. Onun istehlakçıların qida seçimi, qidalanma və sağlamlıqla bağlı tədqiqatları həm akademik, həm də dövlət idarəetməsi sferalarında aparılan fəaliyyətlərə mühüm töhfələr verib.

Agricultural Research Center under Minsitry of Agriculture hosted a seminar on “Aging Farmers: Implications for Agriculture and Beginning Farmers Programs.” The seminar, which was attended by Head of Department of Agricultural Economics at Texas A&M University, Professor Rodolfo M. Nayga, was the keynote speaker. The seminar was attended by employees of the Ministry of Agriculture and other subordinate agencies.
Professor Rodolfo M. Nayga presented key findings on the aging trends of farmers in the global agricultural sector, providing detailed information on the challenges and opportunities for emerging farmers. The discussions covered topical issues such as the increasing average age of farmers worldwide and its impact on agricultural sustainability, declining interest of young people in agriculture due to barriers such as difficulties in accessing land, high investment costs and financial risks, significant role of women farmers and the specific challenges they face, and policy measures and consumer support mechanisms to attract the new generation of farmers to the sector.
The topics aroused the interest of the seminar participants, who actively participated in the discussions organized. The seminar provided valuable knowledge for policymakers, researchers and stakeholders in agricultural sector in Azerbaijan. This knowledge will be reflected in the formulation of strategies aimed at youth participation in the agricultural sector, strengthening gender equality and ensuring the sustainability of agriculture.
It should be noted that Professor Nayga is a globally recognized economist in the fields of food economics, consumer behavior and agricultural policy. His research on consumer food choices, nutrition, and health has made significant contributions to both academic and public administration activities.