Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) yanında İctimai Şuranın təşkilatçılığı, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin dəstəyi ilə “Süd və ət istehsalı üzrə mövcud problemlər və qida təhlükəsizliyi sahəsinə təsirlərin qiymətləndirilməsi” mövzusunda ictimai müzakirə keçirilib. “Bakı KOB evi”ndə təşkil olunmuş tədbirdə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti, Azərbaycan Respublikası Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi, Dövlət Gömrük Komitəsi və s. dövlət qurumlarının və biznes assosiasiyalarının nümayəndələri, müvafiq sahədə fəaliyyət göstərən 80-ə yaxın sahibkar iştirak edib.
KOBİA yanında İctimai Şuranın sədri Emin Dostiyari tədbirin məqsədinin süd və ət istehsalı sahəsində mövcud vəziyyətin müzakirəsi, bu sahədə fəaliyyət göstərən sahibkarların fikir və təkliflərinin dinlənilməsi, eləcə də qida təhlükəsizliyi ilə bağlı məsələlər üzrə qarşılıqlı fikir mübadiləsinin aparılması olduğunu bildirib.
Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov çıxışında qeyd edib ki, dövlət tərəfindən heyvandarlıq sektorunun inkişafının stimullaşdırılması məqsədilə sistemli dəstək mexanizmləri tətbiq olunur. 2021–2025-ci illər ərzində 25 615 baş iribuynuzlu və 8 mindən artıq xırdabuynuzlu damazlıq heyvanın alınmasına 89,8 milyon manat məbləğində güzəşt tətbiq edilib, eyni zamanda 10 mindən artıq təsərrüfat subyektinə 128 milyon manatdan çox aşağı faizli güzəştli kreditlər təqdim olunub. Xüsusi təhlükəli xəstəliklərə qarşı peyvəndləmə tədbirləri isə tam şəkildə dövlət büdcəsi hesabına həyata keçirilir. Nazir vurğulayıb ki, işğaldan azad olunmuş ərazilər heyvandarlığın inkişafı baxımından mühüm potensiala malikdir və bu ərazilərdə sektorun təşkili və inkişafı üzrə məqsədyönlü siyasət tədbirləri ardıcıl şəkildə icra olunmaqdadır.
KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov süd və ət istehsalının qida təhlükəsizliyi baxımından strateji əhəmiyyətini vurğulayaraq, bu sahədə mövcud çağırışlara və məsələlərə sistemli yanaşmanın önəmini qeyd edib. O, yem bazası, baytarlıq nəzarəti, istehsal və tədarük zəncirinin təşkili, standartlara uyğunluq və maarifləndirmə kimi amillərin bir-biri ilə sıx əlaqədə olduğunu vurğulayıb. Bildirilib ki, süd və ət sektorunda fəaliyyət göstərən mikro və kiçik sahibkarlıq subyektlərinin dayanıqlılığının təmin olunması regionların sosial-iqtisadi inkişafı və məşğulluğun artırılması baxımından vacibdir.
Tədbir çərçivəsində Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi tərəfindən heyvandarlıq sektorunun inkişafı üzrə dövlət siyasətinə və hədəflərə dair təqdimat keçirilib, sahibkarların təklifləri dinlənilib və sualları cavablandırılıb.

A public discussion on the topic of “Current problems in milk and meat production and assessment of impacts on food security” was held under the organization of the Public Council under the Small and Medium Business Development Agency (SMEDA) and with the support of the Ministry of Agriculture. The event, organized at the “Baku SME House”, was attended by representatives of state agencies and business associations, such as the State Tax Service under the Ministry of Economy, the Food Safety Agency of the Republic of Azerbaijan, the State Customs Committee, etc., as well as about 80 entrepreneurs operating in the relevant field.
Chairman of the Public Council under the SMEDA Emin Dostiyari said that the purpose of the event was to discuss the current situation in the field of milk and meat production, listen to the opinions and suggestions of entrepreneurs operating in this field, as well as to exchange views on issues related to food security.
Minister of Agriculture Majnun Mammadov noted in his speech that the state is applying systematic support mechanisms to stimulate the development of the livestock sector. During 2021–2025, a concession of 89.8 million manat was applied for the purchase of 25,615 heads of cattle and more than 8 thousand small-horned breeding animals, and at the same time, more than 128 million manat of low-interest preferential loans were provided to more than 10 thousand economic entities. Vaccination measures against particularly dangerous diseases are fully implemented at the expense of the state budget. The Minister emphasized that the liberated territories have significant potential for the development of livestock farming, and targeted policy measures for the organization and development of the sector in these territories are being consistently implemented.
Chairman of the Board of Directors of the SME Agency Orkhan Mammadov emphasized the strategic importance of milk and meat production in terms of food security and noted the importance of a systematic approach to existing challenges and issues in this area. He emphasized that factors such as feed base, veterinary control, organization of the production and supply chain, compliance with standards and awareness-raising are closely related to each other. It was noted that ensuring the sustainability of micro and small businesses operating in the dairy and meat sectors is important for the socio-economic development of the regions and increasing employment.
Within the framework of the event, the Ministry of Agriculture made a presentation on the state policy and goals for the development of the livestock sector, listened to the proposals of entrepreneurs and answered their questions.