Nazir Məcnun Məmmədov Qana Respublikasının balıqçılıq və akvakulturanın inkişafı naziri Emeliya Arturla görüşüb
15 Yanvar 2026
Azərbaycan Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov İsraildə keçirilən Sea the Future: II Mavi Qida Təhlükəsizliyi Qlobal Sammiti çərçivəsində Qana Respublikasının balıqçılıq və akvakulturanın inkişafı naziri Emeliya Artur ilə görüşüb.
Görüş zamanı nazirlər Azərbaycan və Qana arasında müxtəlif istiqamətlərdə, o cümlədən kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi, aqrar məhsulların ticarət dövriyyəsinin artırılması üçün böyük potensialın mövcud olduğunu vurğulayıblar. Qeyd olunub ki, ikitərəfli əlaqələrin gücləndirilməsi hər iki ölkənin maraqlarına cavab verir və uzunmüddətli, dayanıqlı iqtisadi əməkdaşlığa zəmin yaradır.
Nazir Emeliya Artur Qananın Azərbaycanla ilk növbədə akvakultura sahəsində əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu bildirib, bu istiqamətdə birgə layihələrin həyata keçirilməsi üçün geniş perspektivlərin mövcudluğunu diqqətə çatdırıb.
Nazir Məcnun Məmmədov isə qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikası Afrika dövlətləri ilə müxtəlif istiqamətlərdə, o cümlədən kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlığı ardıcıl şəkildə genişləndirir. Son dövrlərdə bir sıra Afrika ölkələri ilə aqrar sahə üzrə əməkdaşlıq memorandumlarının imzalandığını xatırladan nazir, Qana Respublikası ilə də analoji sənədin imzalanmasını, həmçinin kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlıq perspektivlərinin müəyyən edilməsi məqsədilə birgə işçi qrupunun yaradılmasını təklif edib. Məcnun Məmmədov əlavə olaraq Azərbaycanın aqrar sahədə tətbiq etdiyi qabaqcıl texnologiyaları və formalaşmış təcrübəni Qana tərəfi ilə bölüşməyə hazır olduğunu bildirib.
Görüşdə, həmçinin aqrar təhsil sahəsində əməkdaşlıq, qanalı gənclərin Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetində təhsil alması imkanları və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Minister Majnun Mammadov met with Emelia Arthur, Minister of Fisheries and Aquaculture Development of the Republic of Ghana
15 January 2026
Minister of Agriculture of the Republic of Azerbaijan Majnun Mammadov met with Minister of Fisheries and Aquaculture Development of the Republic of Ghana Emelia Arthur within the framework of the Sea the Future: II Blue Food Security Global Summit held in Israel.
During the meeting, the ministers emphasized the great potential for further expansion of cooperation between Azerbaijan and Ghana in various areas, including in the field of agriculture, and for increasing trade turnover in agricultural products. It was noted that strengthening bilateral relations meets the interests of both countries and creates the basis for long-term, sustainable economic cooperation.
Minister Emelia Arthur stated that Ghana is interested in cooperation with Azerbaijan, primarily in the field of aquaculture, and drew attention to the existence of broad prospects for the implementation of joint projects in this area.
Minister Majnun Mammadov noted that the Republic of Azerbaijan is consistently expanding cooperation with African countries in various areas, including in the field of agriculture. Recalling that memorandums of cooperation in the agricultural sector have been signed with a number of African countries in recent times, the minister proposed signing a similar document with the Republic of Ghana, as well as establishing a joint working group to determine the prospects for cooperation in the agricultural sector. Majnun Mammadov also expressed his readiness to share the advanced technologies and experience that Azerbaijan has applied in the agricultural sector with the Ghanaian side.
The meeting also exchanged views on cooperation in the field of agricultural education, opportunities for Ghanaian youth to study at the Azerbaijan State Agricultural University, and other issues of mutual interest.