Azərbaycan Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov İsrailin Eilat şəhərində keçirilən Sea the Future: II Mavi Qida Təhlükəsizliyi Qlobal Sammiti çərçivəsində təşkil olunan Nazirlər Panelində aparılan müzakirələrdə iştirak edib.
Sammit bu gün öz işini yekunlaşdırır. Tədbir çərçivəsində “Mavi qida təhlükəsizliyi prosesində qlobal liderlik” mövzusunda keçirilən panel müzakirələrində çıxış edən nazir bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının balıqçılıq və akvakulturanın inkişafına dair uzunmüddətli strategiyası Xəzər dənizinin və daxili su hövzələrinin akvakultura ehtiyatlarını qorumaqla yanaşı, onların davamlı şəkildə inkişaf etdirilməsi hesabına ölkənin ərzaq təhlükəsizliyinə töhfə verməyə yönəlib.
Nazir qeyd edib ki, Azərbaycan əvvəlki dövrlərdə akvakulturanın inkişafına əsasən ətraf mühitin mühafizəsi prizmasından yanaşıb. Hazırda isə bu yanaşma qorunmaqla yanaşı, akvakulturanın iqtisadi potensialının artırılması istiqaməti də strategiyanın mühüm tərkib hissəsinə çevrilib. Balıqçılıq siyasətinin şəffaf və elmi əsaslara söykənən mexanizmlər üzərində qurulması ölkəyə həm ekosistemlərin qorunmasını təmin etməyə, həm də mövcud resurslardan səmərəli istifadə etməyə imkan yaradır.
Məcnun Məmmədov, həmçinin Azərbaycanın balıqçılıq və akvakulturanın inkişafında elmi innovasiyaların tətbiqinə, qabaqcıl texnologiyalardan istifadəyə və beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsinə böyük önəm verdiyini vurğulayıb.
Panel müzakirələrində çıxış edən digər ölkələrin nümayəndələri də akvakultura sahəsində mühüm nailiyyətlər əldə etmiş dövlətlərlə birgə elmi tədqiqatların aparılması, ixtisasartırma və təlim proqramlarının təşkili, ticarət münasibətlərinin və beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün əhəmiyyətli potensialın mövcud olduğunu bildiriblər.

Minister of Agriculture of the Republic of Azerbaijan Majnun Mammadov participated in the discussions held at the Ministerial Panel within the framework of the Sea the Future: II Blue Food Security Global Summit held in Eilat, Israel.
The summit concludes its work today. Speaking at the panel discussions held within the framework of the event on the topic of “Global Leadership in the Blue Food Security Process”, the Minister said that the long-term strategy of the Republic of Azerbaijan for the development of fisheries and aquaculture is aimed at protecting the aquaculture resources of the Caspian Sea and inland water bodies, as well as contributing to the country's food security through their sustainable development.
The Minister noted that in previous periods, Azerbaijan approached the development of aquaculture mainly from the perspective of environmental protection. Currently, in addition to maintaining this approach, increasing the economic potential of aquaculture has also become an important component of the strategy. Building a fisheries policy on transparent and scientifically based mechanisms allows the country to ensure the protection of ecosystems and the efficient use of existing resources.
Majnun Mammadov also emphasized that Azerbaijan attaches great importance to the application of scientific innovations, the use of advanced technologies and the expansion of international cooperation in the development of fisheries and aquaculture.
Representatives of other countries who spoke at the panel discussions also noted that there is significant potential for conducting joint scientific research, organizing advanced training and training programs, and expanding trade relations and international cooperation with countries that have achieved significant achievements in the field of aquaculture.