ABŞ-ın Ticarət Palatasının Azərbaycana biznes missiyası çərçivəsində kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədovun iştirakı ilə dəyirmi masa keçirilib. Dəyirmi masada kənd təsərrüfatı, əlverişli biznes mühiti, aqrar sektora investisiya imkanları, dövlət dəstəyi mexanizmləri, kənd təsərrüfatının əsas istiqamətləri və digər mövzularda əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
Nazir Məcnun Məmmədov Azərbaycan və ABŞ-ın aqrar sahədə əməkdaşlıq münasibətlərinin strateji əhəmiyyətini vurğulayaraq bildirib ki, dövlət başçılarının siyasi iradəsi sayəsində iki ölkə arasında münasibətlər strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlib. Bu isə müxtəlif sahələrdə olduğu kimi, kənd təsərrüfatı sahəsində də əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi üçün geniş imkanlar yaradır. Dəyirmi masa iştirakçılarına kənd təsərrüfatında dinamik inkişaf tempi, əsas inkişaf istiqamətləri və prioritetlər, dövlət dəstəyi mexanizmləri, həyata keçirilən dövlət proqramları, aqrar sahədə rəqəmsallaşma səviyyəsi, süni intellektin tətbiqi barədə geniş məlumat verən nazir elmi tədqiqatlar, aqrar təhsil, bitkiçilik, heyvandarlıq, balıqçılıq və akvakultura, innovativ texnologiyaların tətbiqi və digər sahələrdə əməkdaşlıq perspektivlərinin olduğunu deyib.
Görüşdə iştirak edən ABŞ şirkətlərinin nümayəndələri Azərbaycanda makroiqtisadi sabitlik və əlverişli investisiya mühitinin olduğunu xüsusi vurğulayaraq, ölkəmizdə biznes və sərmayə üçün gözəl imkanlar yaradıldığını bildiriblər. Qeyd olunub ki, ABŞ Azərbaycanla bütün istiqamətlərdə olduğu kimi, kənd təsərrüfatı sahəsində də əməkdaşlığı inkişaf etdirmək niyyətindədir və keçirilən müzakirələr bu əməkdaşlıq üçün geniş imkanların olduğunu göstərir.
Dəyirmi masada aparılan müzakirələr zamanı aqrar sektorun inkişafında müasir innovasiyaların rolu, texnologiya transferi, startap ekosisteminin genişləndirilməsi, süni intellektin uğurla tətbiqi perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, gerçəkləşdirilməkdə olan layihələr barədə məlumatlar verilib, ABŞ şirkətlərini maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, ABŞ Ticarət Palatasının Azərbaycana biznes missiyasının tərkibinə Palatanın Yaxın Şərq, Mərkəzi Asiya və Türkiyə üzrə vitse-prezidenti Cennifer Miel, həmçinin “Apple”, “Ardea Energy Technologies Inc.”, “Ericsson AB”, “ExxonMobil”, “Herbalife”, “Illumina”, “Meta”, “Visa”, “Wabtec”, “Baker Hughes”, “BP”, “Boeing Global”, “Honeywell”, “J.P. Morgan”, “Lummus Technology”, “Marriott”, “Mastercard”, “Shell International”, “Azerbaijan Coca-Cola Bottlers” MMC və “Motorola Solutions” şirkətlərinin rəhbər şəxsləri daxildir.

A roundtable discussion was held with the participation of Minister of Agriculture Majnun Mammadov within the framework of the US Chamber of Commerce business mission to Azerbaijan. The roundtable discussed issues of cooperation in agriculture, a favorable business environment, investment opportunities in the agrarian sector, state support mechanisms, main directions of agriculture and other topics.
Minister Majnun Mammadov emphasized the strategic importance of cooperation relations between Azerbaijan and the United States in the agrarian sector and said that, thanks to the political will of the heads of state, relations between the two countries have risen to the level of strategic partnership. This, as in various fields, creates broad opportunities for the development of cooperation in the agricultural sector. Providing the roundtable participants with extensive information on the dynamic development pace of agriculture, main development directions and priorities, state support mechanisms, implemented state programs, the level of digitalization in the agricultural sector, the application of artificial intelligence, the minister said that there are prospects for cooperation in scientific research, agricultural education, plant breeding, animal husbandry, fisheries and aquaculture, the application of innovative technologies and other areas.
Representatives of US companies participating in the meeting emphasized the macroeconomic stability and favorable investment climate in Azerbaijan, and noted that excellent opportunities have been created for business and investment in our country. It was noted that the US intends to develop cooperation with Azerbaijan in the agricultural sector, as well as in all areas, and the discussions held show that there are broad opportunities for this cooperation.
During the roundtable discussions, views were exchanged on the role of modern innovations in the development of the agricultural sector, technology transfer, expansion of the startup ecosystem, and prospects for the successful application of artificial intelligence, information was provided on ongoing projects, and questions of interest to US companies were answered.
It should be noted that the US Chamber of Commerce's business mission to Azerbaijan includes Jennifer Miel, the Chamber's Vice President for the Middle East, Central Asia and Turkey, as well as executives from Apple, Ardea Energy Technologies Inc., Ericsson AB, ExxonMobil, Herbalife, Illumina, Meta, Visa, Wabtec, Baker Hughes, BP, Boeing Global, Honeywell, J.P. Morgan, Lummus Technology, Marriott, Mastercard, Shell International, Azerbaijan Coca-Cola Bottlers LLC and Motorola Solutions.