Rəşad Hüseynov: Kənd təsərrüfatında süni intellekt üzrə 25 moduldan 8-i test mərhələsindədir - VİDEO
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi tərəfindən həyata keçirilən süni intellekt layihəsi çərçivəsində 25 modulun hazırlanması nəzərdə tutulur və artıq 8-ə yaxın modul ilkin test mərhələsindədir.
Bu barədə AZƏRTAC-a məxsusi açıqlamasında Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzinin direktoru Rəşad Hüseynov bildirib.
Rəşad Hüseynov deyib ki, layihə son bir neçə il ərzində mərhələli şəkildə icra olunur və artıq ciddi nəticələr əldə edilib: “Test mərhələsi uğurla başa çatdıqdan sonra bu modullar geniş tətbiq olunacaq. Məqsəd kənd təsərrüfatında qərar qəbuletməni data əsaslı etmək, məhsuldarlığı artırmaq və riskləri azaltmaqdır”.
Direktor vurğulayıb ki, formalaşdırılan yeni rəqəmsal ekosistem təkcə aqrar sektora deyil, bu sahə ilə əlaqəli digər sektorların inkişafına da müsbət təsir göstərəcək: “Gözləntimiz odur ki, süni intellekt əsaslı bu platforma aqrar sahədə xidmətlərin keyfiyyətini artıracaq, fermerlər üçün məlumatlara çıxışı asanlaşdıracaq və ümumi idarəetmədə səmərəliliyi yüksəldəcək”.

The Ministry of Agriculture is implementing an artificial intelligence project, which includes the development of 25 modules, and about 8 modules are already in the initial testing phase.
Rashad Huseynov, director of the Agrarian Research Center, said this in an exclusive statement to AZERTAC.
Rashad Huseynov said that the project has been implemented in stages over the past few years and has already achieved serious results: "After the successful completion of the testing phase, these modules will be widely applied. The goal is to make decision-making in agriculture data-based, increase productivity, and reduce risks."
The director emphasized that the new digital ecosystem being formed will have a positive impact not only on the agricultural sector, but also on the development of other sectors related to this field: "Our expectation is that this artificial intelligence-based platform will improve the quality of services in the agricultural sector, facilitate access to information for farmers, and increase efficiency in general management."