Nazir Məcnun Məmmədov Latviyanın Azərbaycandakı səfiri ilə görüşüb
Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Latviya Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Edqars Skuya ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Azərbaycanda aqrar sektora dövlət dəstəyi barədə ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, ölkəmizdə reallaşdırılan aqrar islahatlar kənd təsərrüfatının daha da inkişafını nəzərdə tutur və bu məqsədlə dövlət tərəfindən dəstək tədbirləri həyata keçirilir.
Görüşdə aqrar sahədə əməkdaşlığın və hüquq-müqavilə bazasının gücləndirilməsi, yaxın zamanlarda Azərbaycan-Latviya Hökumətlərarası Komissiyasının 9-cu iclasının keçirilməsi, kənd təsərrüfatı üzrə birgə İşçi Qrupun yaradılması, ixrac potensialı yüksək olan məhsullarla bağlı informasiya mübadiləsi, kənd təsərrüfatı və qida məhsullarının ticarət dövriyyəsinin artırılması, iş adamları arasında əlaqələrin genişləndirilməsi, Latviyalı sahibkarların Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı Sərgisində iştirakı, müasir texnologiyaların transferi və aqrar sahədə elmi-tədqiqat və təhsil üzrə təcrübə proqramlarının həyata keçirilməsi məsələləri müzakirə olunub.
Latviyanın Azərbaycandakı səfiri Edqars Skuya ölkəsinin Azərbaycanla dost ölkə olduğunu və bütün sahələr üzrə tərəfdaşlığın inkişafında maraqlı olduğunu vurğulayıb. O, kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün böyük potensialın mövcudluğunu qeyd edib. Tərəflər aqrar əməkdaşlığın dərinləşdirilməsində maraqlı olduqlarını ifadə ediblər.

Minister of Agriculture Majnun Mammadov met with Edgars Skuya, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Latvia to Azerbaijan.
Welcoming the guests, Minister of Agriculture Majnun Mammadov provided detailed information on state support for the agrarian sector in Azerbaijan. It was noted that the agrarian reforms implemented in our country envisage the further development of agriculture and for this purpose, support measures are being implemented by the state.
The meeting discussed the strengthening of cooperation and the legal and contractual framework in the agrarian sector, the upcoming 9th meeting of the Azerbaijan-Latvia Intergovernmental Commission, the establishment of a joint Working Group on agriculture, the exchange of information on products with high export potential, increasing trade turnover in agricultural and food products, expanding relations between businessmen, the participation of Latvian entrepreneurs in the Azerbaijan International Agricultural Exhibition, the transfer of modern technologies, and the implementation of internship programs in scientific research and education in the agricultural sector.
Latvian Ambassador to Azerbaijan Edgars Skuja stressed that his country is a friendly country with Azerbaijan and is interested in developing partnership in all areas. He noted the great potential for expanding cooperation in the agricultural sector. The parties expressed their interest in deepening agrarian cooperation.