Nazir Məcnun Məmmədov Ərzaq Təhlükəsizliyi üzrə İslam Təşkilatının baş direktoru Berik Arın ilə görüşüb
05 Mart 2026
Azərbaycan Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov ölkəmizdə səfərdə olan Ərzaq Təhlükəsizliyi üzrə İslam Təşkilatının (ƏTİT) baş direktoru Berik Arın ilə görüşüb. Görüşdə Azərbaycan ilə Ərzaq Təhlükəsizliyi üzrə İslam Təşkilatı arasında kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
Qonaqları salamlayan kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov bildirib ki, aqrar sahədə qabaqcıl təcrübələrin ölkəmizdə tətbiqi məqsədilə beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq davam etdirilir. Nazir ölkəmizin qlobal çağırışlardan irəli gələn təşəbbüslərə böyük həvəslə qoşulduğunu, Azərbaycanın ƏTİT ilə kənd təsərrüfatı sahəsində səmərəli əməkdaşlığın qurulmasında maraqlı olduğunu vurğulayıb.
Ərzaq Təhlükəsizliyi üzrə İslam Təşkilatının (ƏTİT) Baş direktoru Berik Arın öz növbəsində rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyəti və həyata keçirdiyi proqramlar haqqında məlumat verib. O, Azərbaycanla kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlığa önəm verildiyini, aqrar sahədə əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsində maraqlı olduqlarını ifadə edib.
Görüşdə Azərbaycanın ƏTİT-ə üzvlük prosesinin yaxın zamanda tamamlanması, təşkilata üzv ölkələr arasında kənd təsərrüfatı məhsulları ticarət dövriyyəsinin artırılması və ticarətin asanlaşdırılması, Azərbaycanın milli maraqlarına və kənd təsərrüfatı siyasəti prioritetlərinə uyğun beynəlxalq layihələrin həyata keçirilməsi, təşkilata üzv ölkələrin iş adamları arasında əlaqələrin genişləndirilməsi, müasir texnologiyaların transferi və aqrar sahədə elmi-tədqiqat və təhsil üzrə təcrübə proqramlarının həyata keçirilməsi məsələləri müzakirə olunub.

Minister of Agriculture of the Republic of Azerbaijan Majnun Mammadov met with Berik Arin, Director General of the Islamic Organization for Food Security (IOFS), who is visiting our country. The meeting discussed the prospects for cooperation in the field of agriculture between Azerbaijan and the Islamic Organization for Food Security.
Welcoming the guests, Minister of Agriculture Majnun Mammadov said that cooperation with international organizations is continuing in order to apply advanced practices in the agricultural sector in our country. The Minister emphasized that our country is enthusiastically joining the initiatives arising from global challenges, and that Azerbaijan is interested in establishing effective cooperation with the OFS in the field of agriculture.
Director General of the Islamic Organization for Food Security (OFS) Berik Arin, in turn, provided information about the activities of the organization he leads and the programs it implements. He expressed that importance is attached to cooperation with Azerbaijan in the field of agriculture, and that they are interested in further developing relations in the agricultural sector.
The meeting discussed the upcoming completion of Azerbaijan's accession process to the OSCE, increasing trade turnover in agricultural products between the organization's member countries and facilitating trade, implementing international projects in line with Azerbaijan's national interests and agricultural policy priorities, expanding ties between businessmen of the organization's member countries, transferring modern technologies, and implementing internship programs in scientific research and education in the agricultural sector.