Daşkənddə Azərbaycan və Özbəkistan kənd təsərrüfatı nazirlərinin görüşü keçirilib
Özbəkistanda səfərdə olan Azərbaycanın kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov bu ölkənin kənd təsərrüfatı naziri İbrokhim Abduraxmonov ilə görüşüb. Hər iki ölkənin nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə keçirilən görüşdə Azərbaycanla Özbəkistanın kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlığının mövcud vəziyyəti barədə müzakirələr aparılıb.
Qonaqları salamlayan Özbəkistanın kənd təsərrüfatı naziri İbrokhim Abduraxmonov Azərbaycanla dost ölkələr olduğunu, bütün sahələr üzrə tərəfdaşlıq münasibətlərini inkişaf etdirməyə maraq göstərdiyini deyib. Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Azərbaycanın sığorta modelinə əsaslanaraq Özbəkistanın öz sığorta modelini qurduğunu, ölkəmizin kənd təsərrüfatı sahəsindəki nailiyyət və təcrübəsini qardaş ölkə ilə bölüşməyə hazır olduğunu qeyd edib.
Görüşdə aqrar sahədə əməkdaşlığın gücləndirilməsi, kənd təsərrüfatı və qida məhsullarının ticarət dövriyyəsinin artırılması, birgə investisiya layihələrinin qısa zamanda həyata keçirilməsi, iş adamları arasında əlaqələrin genişləndirilməsi, azərbaycanlı iş adamlarının Özbəkistanda fəaliyyətinin gücləndirilməsi, hər iki ölkədə təşkil edilən beynəlxalq sərgi və yarmarkalarda iş adamlarının iştirakının təşviq edilməsi,  müasir texnologiyaların transferi, aqrar elmi-tədqiqat və aqrar təhsil sahəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
Tərəflər iki ölkə arasında kənd təsərrüfatı sahəsində gələcəkdə ikitərəfli əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da inkişaf etdirilməsində, kənd təsərrüfatı və ərzaq məhsullarının ticarət dövriyyəsinin artırılmasında maraqlı olduqlarını ifadə ediblər. Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər barədə geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüş çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tabeliyindəki Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzi (ATM) ilə Özbəkistan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tabeliyindəki Kənd Təsərrüfatı Bilikləri və İnnovasiya Sistemi (AKIS) arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb. Sənədi ATM-in direktoru Rəşad Hüseynov və AKİS-in direkorunun I müavini Oybek Amanov imzalayıb. Anlaşma Memorandumunda aqrar sahədə gələcək əməkdaşlığın istiqamətləri öz əksini tapıb. Sənədə əsasən, tərəflər aqrar tədqiqat sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi barədə razılığa gəliblər.

Memorandum of Understanding in the agricultural sector was signed between Azerbaijan and Uzbekistan
Azerbaijani Minister of Agriculture Majnun Mammadov, who is on a visit to Uzbekistan, met with his country's Minister of Agriculture Ibrokhim Abdurakhmonov. The meeting, which was attended by delegations from both countries, discussed the current state of cooperation between Azerbaijan and Uzbekistan in the agricultural sector.
Welcoming the guests, Uzbekistan's Minister of Agriculture Ibrokhim Abdurakhmonov said that they are friendly countries with Azerbaijan and are interested in developing partnership relations in all areas. Minister of Agriculture Majnun Mammadov noted that Uzbekistan has established its own insurance model based on the Azerbaijani insurance model and is ready to share our country's achievements and experience in the agricultural sector with the brotherly country.
The meeting discussed issues such as strengthening cooperation in the agricultural sector, increasing trade turnover in agricultural and food products, implementing joint investment projects in a short time, expanding relations between businessmen, strengthening the activities of Azerbaijani businessmen in Uzbekistan, encouraging the participation of businessmen in international exhibitions and fairs organized in both countries, transferring modern technologies, and cooperation in the field of agricultural research and agricultural education.
The parties expressed their interest in further developing bilateral cooperation relations in the agricultural sector between the two countries and increasing trade turnover in agricultural and food products. A wide exchange of views was held at the meeting on issues of mutual interest.
Within the framework of the meeting, a memorandum of cooperation was signed between the Agricultural Research Center (ARC) under the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan and the Agricultural Knowledge and Innovation System (AKIS) under the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan. The document was signed by ARC Director Rashad Huseynov and AKIS First Deputy Director Oybek Amanov. The Memorandum of Understanding reflects the directions of future cooperation in the agricultural sector. According to the document, the parties agreed to expand cooperation in the field of agricultural research.