Nazir Məcnun Məmmədov Naxçıvanda təsərrüfatlara baş çəkib, fermerlərlə görüşüb
Nazir Naxçıvanda suvarma infrastrukturunun yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən işlərlə tanış olub
Naxçıvan Muxtar Respublikasında səfərdə olan kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təsərrüfatlara baş çəkib, fermerlərlə görüşüb.
Səfər çərçivəsində nazir Məcnun Məmmədov əvvəlcə Əlincəçay-Bənəniyar su kanalına və Bənəniyar su anbarına baxış keçirib. Nazirə məlumat verilib ki, “Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023–2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı”na uyğun olaraq Əlincəçaydan su götürən və Culfa rayonu ərazisində yerləşən Bənəniyar su anbarını qidalandıran kanalın yenidən qurulması işləri davam etdirilir. Layihə çərçivəsində ümumilikdə 6 550 metr uzunluğunda kanalın yenilənməsi nəzərdə tutulur.
Daha sonra nazir Məcnun Məmmədov Ordubad rayonunun Dəstə kəndində təsərrüfatlara baş çəkib, fermerlərlə görüşüb. Görüşdə əsasən qurulacaq su infrastruruna paralel olaraq, kooperativlərin yaradılması, torpaq və su resurslarından səmərəli istifadə edilməsi məsələləri müzakirə edilib. Ardınca aqrar sahəyə dövlət dəstəyi tədbirləri, kənd təsərrüfatının inkişafı, suvarma sistemlərinin genişləndirilməsi istiqamətində stimullaşdırıcı tədbirlər və digər mövzularda fikir mübadiləsi aparılıb.
Nümayəndə heyəti mənbəyi Araz çayı olan “Araz-1” və “Araz-2” nasos stansiyalarının yenidənqurma işləri və su xəttinin çəkilişi prosesi ilə də tanış olublar. Səfər iştirakçılarına məlumat verilib ki, bu nasos stansiyaları vasitəsilə Babək rayonunun Nehrəm qəsəbəsi, Araz və Çeşməbasar kəndlərinin torpaq sahələri suvarılır. Hazırda “Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023-2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın icrasına uyğun olaraq layihə üzrə tikinti işləri mərhələli şəkildə davam etdirilir. Layihə tam başa çatdıqdan sonra Nehrəm qəsəbəsindəki 1000 hektar torpaq sahəsi ilə yanaşı, əlavə olaraq 2000 hektara yaxın suvarılan torpaq sahəsinin də su təminatı yaxşılaşdırılacaq.
Səfər iştirakçıları Şərur rayonunda kartof, tütün sahələrinə baş çəkib, rayonda su kanalların mövcud vəziyyəti ilə tanış olub, kənd təsərrüfatı sahələrinə suvarma suyunun səmərəli və itkiyə yol verilmədən çatdırılması üçün görülən işlərlə maraqlanıblar.

Minister Majnun Mammadov visited farms in Nakhchivan and met with farmers
A delegation led by Minister of Agriculture Majnun Mammadov, who was on a visit to the Nakhchivan Autonomous Republic, visited farms and met with farmers.
As part of the visit, Minister Majnun Mammadov first inspected the Alinjachay-Benaniyar water canal and the Benaniyar reservoir. The Minister was informed that in accordance with the “State Program on the Socio-Economic Development of the Nakhchivan Autonomous Republic for 2023–2027”, the reconstruction of the canal that takes water from the Alinjachay and feeds the Benaniyar reservoir located in the Julfa district is ongoing. The project envisages the renovation of a canal with a total length of 6,550 meters.
Later, Minister Majnun Mammadov visited farms in the village of Daste, Ordubad district, and met with farmers. The meeting mainly discussed the establishment of cooperatives and the efficient use of land and water resources in parallel with the water infrastructure to be built. Then, views were exchanged on state support measures for the agricultural sector, development of agriculture, stimulating measures for the expansion of irrigation systems, and other topics.
The delegation also got acquainted with the reconstruction work of the “Araz-1” and “Araz-2” pumping stations, the source of which is the Araz River, and the process of laying a water line. The participants of the visit were informed that the land areas of the Nehram settlement, Araz and Cheshmebasar villages of the Babek region are irrigated through these pumping stations. Currently, construction work on the project is being continued in stages in accordance with the implementation of the “State Program on the Socio-Economic Development of the Nakhchivan Autonomous Republic for 2023-2027”. After the project is fully completed, in addition to 1,000 hectares of land in the Nehram settlement, water supply will be improved for an additional 2,000 hectares of irrigated land.
The participants of the trip visited potato and tobacco fields in the Sharur district, got acquainted with the current state of water canals in the district, and were interested in the work being done to deliver irrigation water to agricultural fields efficiently and without loss.