Azərbaycan Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov “Yüksəliş” müsabiqəsinin qalibləri ilə görüş keçirib. Görüşdə Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri, “Yüksəliş” müsabiqəsinin Təşkilat Komitəsinin sədri Fərəh Əliyeva, gənclər və idman nazirinin müavini, “Yüksəliş” müsabiqəsinin İşçi Qrupunun rəhbəri Fərhad Hacıyev iştirak edib.
Nazir “Yüksəliş” müsabiqəsini ölkədə idarəçilik potensialına malik şəxslərin aşkarlanması, onların inkişafının dəstəklənməsi və insan kapitalının gücləndirilməsi baxımından mühüm platforma kimi dəyərləndirib. Qeyd olunub ki, bu kimi təşəbbüslər fərdi inkişafı təşviq etməklə yanaşı, ölkədə idarəetmə sahəsinin daha da təkmilləşməsinə, müxtəlif istiqamətlər üzrə güclü idarəçilik bacarıqlarına malik kadrların önə çıxmasına da xidmət edir.
Nazir rəhbərlik etdiyi sahədə həyata keçirilən fəaliyyətlərdən söz açaraq kənd təsərrüfatının inkişafı, ərzaq təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi, aqrar sahədə müasir yanaşmaların tətbiqi, regionlarda istehsal və məşğulluğun təşviqi istiqamətində görülən işləri diqqətə çatdırıb.
Görüş zamanı ötən ilin qaliblərinin kənd təsərrüfatı sahəsində həyata keçirilən tədbir və təşəbbüslərdə yaxından iştirakı da qeyd olunub. Bildirilib ki, onların aqrar sahə ilə bağlı görüşlərdə, müzakirələrdə və müxtəlif fəaliyyətlərdə iştirak etməsi həm bu istiqamət üzrə biliklərinin genişlənməsinə, həm də praktik idarəetmə baxımından yeni baxışlar qazanmasına töhfə verib. Bu baxımdan Mentorluq Proqramının qaliblərin həm şəxsi, həm də peşəkar inkişafında mühüm rol oynadığı vurğulanıb.
Eyni zamanda, görüşdə qalibləri maraqlandıran suallar cavablandırılıb, kənd təsərrüfatı sahəsində mövcud prioritetlər, gələcək inkişaf perspektivləri, aqrar innovasiyaların tətbiqi, regionların inkişafı və institusional idarəetmənin gücləndirilməsi ilə bağlı geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Sayca altıncı “Yüksəliş” müsabiqəsinin keçirilməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən 10 dekabr 2025-ci il tarixində müvafiq Sərəncam imzalanıb.

Minister of Agriculture Majnun Mammadov met with the winners of the “Yukselish” competition
The Minister of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, Majnun Mammadov, held a meeting with the winners of the “Yuksalish” competition. The meeting was attended by Farah Aliyeva, Head of the Department of Humanitarian Policy, Diaspora, Multiculturalism and Religious Affairs of the Presidential Administration, Chairwoman of the Organizing Committee of the “Yuksalish” competition, and Farhad Hajiyev, Deputy Minister of Youth and Sports, Head of the Working Group of the “Yuksalish” competition.
The Minister assessed the “Yuksalish” competition as an important platform in terms of identifying individuals with managerial potential in the country, supporting their development and strengthening human capital. It was noted that such initiatives, in addition to promoting individual development, also serve to further improve the field of management in the country and to bring to the fore personnel with strong managerial skills in various areas.
Speaking about the activities carried out in the field under his leadership, the Minister drew attention to the work done to develop agriculture, strengthen food security, apply modern approaches in the agricultural sector, and promote production and employment in the regions.
During the meeting, the close participation of last year's winners in events and initiatives in the agricultural sector was also noted. It was noted that their participation in meetings, discussions and various activities related to the agricultural sector contributed to both expanding their knowledge in this area and gaining new perspectives in terms of practical management. In this regard, it was emphasized that the Mentoring Program played an important role in both the personal and professional development of the winners.
At the same time, the questions of interest to the winners were answered at the meeting, and a wide exchange of views was held on current priorities in the agricultural sector, future development prospects, the application of agrarian innovations, the development of regions and the strengthening of institutional management.
The "Yukselish" competition was established by the Decree signed by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, on July 26, 2019. The winners of the competition receive a one-year personal development plan from their mentors and a cash prize of 20 thousand manats for self-development.
A relevant Order was signed by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, on December 10, 2025, regarding the holding of the sixth "Yukselish" competition.