Şuşa şəhərində Azərbaycanla Latviya arasında iqtisadi, elmi-texniki və mədəni əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın 9-cu iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycan Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri, Azərbaycan-Latviya iqtisadi, elmi-texniki və mədəni əməkdaşlıq üzrə birgə hökumətlərarası komissiyanın Azərbaycan tərəfindən həmsədri Məcnun Məmmədov komissiyanın iclasının zəngin tarixə və mədəni irsə malik olan Şuşada keçirildiyini, Azərbaycanın tarixi torpaqlarının işğala və geniş dağıntılara məruz qaldığını, Müzəffər Ali Baş Komandan, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında işğal altında qalan bütün ərazilərin azad edildiyini, Azərbaycanın öz suverenliyini və ərazi bütövlüyünü bərpa etdiyini, azad edilmiş ərazilərdə hazırda genişmiqyaslı yenidənqurma işlərinin aparıldığını diqqətə çatdırıb. Nazir bərpa və quruculuq işlərində Azərbaycanın Latviya və digər tərəfdaş ölkələrin ən yaxşı təcrübələrindən istifadə edə biləcəyinə əminliyini ifadə edib.
Nazir Məcnun Məmmədov qeyd edib ki, Azərbaycan və Latviya arasında otuz ildən çox davam edən əlaqələr qarşılıqlı hörmət, etimad və tərəfdaşlığa əsaslanır. Bildirilib ki, Azərbaycan Latviya ilə əlaqələrin davamlı olaraq möhkəmləndirilməsinə böyük əhəmiyyət verir və əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün böyük potensial mövcuddur. Ölkəmizdə etibarlı və əlverişli biznes mühitinin olduğunu xatırladan nazir latviyalı sahibkarları Azərbaycana investisiya yatırmağa, eləcə də respublikamızın nəqliyyat və logistika imkanlarından səmərəli istifadə etməyə çağırıb.
Latviya Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri, Azərbaycan-Latviya iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə hökumətlərarası komissiyanın Latviya tərəfindən həmsədri Armands Krauze öz növbəsində ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa etməsi münasibətilə Azərbaycan tərəfini təbrik edib, iclasın Azərbaycan üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edən Şuşa şəhərində keçirilməsindən və burda olmaqdan məmnun olduğunu qeyd edib. O, Latviyanın daim Azərbaycanın müstəqilliyini, suverenliyini və ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyini və bundan sonra da dəstəkləyəcəyini vurğulayıb. Latviyalı həmsədr Azərbaycanı mühüm iqtisadi tərəfdaş olduğunu, ölkəsinin Azərbaycanla bütün sahələr üzrə tərəfdaşlıq münasibətlərini inkişaf etdirməyə maraq göstərdiyini deyib. Armands Krauze Azərbaycanın istehsal etdiyi məhsulların Avropa bazarına çıxışına kömək etməyə hazır olduqlarını bəyan edib. Komissiya həmsədri işgüzar əlaqələrin gücləndirilməsi və birgə təşəbbüslərin dəstəklənməsi üçün effektiv platforma kimi Latviya-Azərbaycan Biznes Əməkdaşlıq Şurasının yaradılmasının vacib olduğunu vurğulayıb.
İclasın sonunda Azərbaycan-Latviya arasında iqtisadi, elmi-texniki və mədəni əməkdaşlıq üzrə birgə hökumətlərarası komissiyanın 9-cu iclasının yekunlarına dair protokolu təsdiqlənib. Sənəd iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin artırılması, investisiya, kənd təsərrüfatı, ərzaq təhlükəsizliyi, nəqliyyat, elm, təhsil, əmək, məşğulluq və əhalinin sosial müdafiəsi, şəhərsalma və tikinti, ətraf mühitin mühafizəsi və meşəçilik, turizm, mədəniyyət və qarşılıqlı maraq doğuran digər sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlığı daha da inkişaf etdirməyi nəzərdə tutur. Yekun protokolda həmçinin iki ölkə arasında ikitərəfli münasibətlərin hüquqi-normativ bazasının daha da təkmilləşdirilməsi niyyəti öz əksini tapıb.
Tərəflər Azərbaycan-Latviya iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə hökumətlərarası komissiyanın 10-cu iclasının gələn il Riqada keçirilməsi barədə razılığa gəliblər.

The 9th meeting of the joint intergovernmental commission on economic cooperation between Azerbaijan and Latvia was held in Shusha
16 April 2026
The 9th meeting of the Intergovernmental Commission on Economic, Scientific-Technical and Cultural Cooperation between Azerbaijan and Latvia was held in Shusha.
Opening the event with an introductory speech, the Minister of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, co-chairman of the Azerbaijani-Latvian Joint Intergovernmental Commission on Economic, Scientific-Technical and Cultural Cooperation Majnun Mammadov noted that the meeting of the commission was held in Shusha, which has a rich history and cultural heritage, that the historical lands of Azerbaijan were subjected to occupation and extensive destruction, that under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, all occupied territories were liberated, that Azerbaijan restored its sovereignty and territorial integrity, and that large-scale reconstruction work is currently being carried out in the liberated territories. The Minister expressed his confidence that Azerbaijan will be able to use the best practices of Latvia and other partner countries in reconstruction and construction work.
Minister Majnun Mammadov noted that the relations between Azerbaijan and Latvia that have lasted for more than thirty years are based on mutual respect, trust and partnership. It was noted that Azerbaijan attaches great importance to the continuous strengthening of relations with Latvia and there is a great potential for expanding cooperation. Recalling that our country has a reliable and favorable business environment, the Minister called on Latvian entrepreneurs to invest in Azerbaijan, as well as to effectively use the transport and logistics capabilities of our republic.
The Minister of Agriculture of the Republic of Latvia, the Latvian co-chair of the joint intergovernmental commission on economic cooperation between Azerbaijan and Latvia, Armands Krauze, in turn, congratulated the Azerbaijani side on the restoration of territorial integrity and sovereignty, and noted that he was pleased to be here and to be here in the city of Shusha, which is of special importance for Azerbaijan. He emphasized that Latvia has always supported and will continue to support the independence, sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan. The Latvian co-chair said that Azerbaijan is an important economic partner, and his country is interested in developing partnership relations with Azerbaijan in all areas. Armands Krauze stated that they are ready to assist Azerbaijani products in accessing the European market. The co-chair of the commission stressed the importance of establishing the Latvian-Azerbaijani Business Cooperation Council as an effective platform for strengthening business ties and supporting joint initiatives.
At the end of the meeting, the protocol on the results of the 9th meeting of the joint intergovernmental commission on economic, scientific, technical and cultural cooperation between Azerbaijan and Latvia was approved. The document envisages further development of bilateral cooperation between the two countries in the areas of increasing trade turnover, investment, agriculture, food security, transport, science, education, labor, employment and social protection of the population, urban planning and construction, environmental protection and forestry, tourism, culture and other areas of mutual interest. The final protocol also reflects the intention to further improve the legal and regulatory framework of bilateral relations between the two countries.
The parties agreed to hold the 10th meeting of the joint intergovernmental commission on economic cooperation between Azerbaijan and Latvia next year in Riga.