Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi İSO 9001:2015 və İSO 14001:2015 beynəlxalq sertifikatlarını əldə edib
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi öz fəaliyyətində keyfiyyətli idarəçilik, kəndli və fermerlərə yaxınlıq, innovasiyaların tətbiqi prinsiplərinə əsaslanaraq aqrar sahədə idarəetmə sistemini təkmilləşdirmək, onu müasir çağırışlara uyğunlaşdırmaq üçün ətraf mühitin mühafizəsini nəzərdə tutan İSO 9001:2015 “Keyfiyyət İdarəetmə Sistemi” və İSO 14001:2015 “Ətraf Mühitin İdarəetmə Sistemi” beynəlxalq sertifikatlarını əldə edib.
Sertifikatlar nazirliyə qurumun fəaliyyətinin monitorinqi, idarəetmənin təşkili standartlarının yoxlanılması əsasında verilib.
İSO 9001:2015 “Keyfiyyət İdarəetmə Sistemi”nin tətbiqi fermerlərin problemlərinin öyrənilməsinə, bu problemlərə operativ reaksiyanın göstərilməsinə və fundamental əsaslarla fermerlərə dəstək verilməsinə, onların məmnuniyyətinin artırılmasına istiqamətlənən idarəetmənin təkmilləşdirilməsinə zəmin yaradır. Bu sertifikat, həmçinin fermerlərin amallarına xidmət edən mütərəqqi aqrar inkişaf strategiyasının formalaşdırılmasına, aqrar sahədə həyata keçirilən iş proseslərində risklərin təhlil edilməsi və qiymətləndirilməsinə, sistemli formada monitorinqlərin planlaşdırılmasına, aparılmasına və nəticələrinin təhlil edilməsinə, hesabatlılığın təmin olunmasına əsaslanır.
İSO 9001:2015 sertifikatı idarəetmədə şəffaflığın artırılmasına, müasir aqrar innovasiyaların, qabaqcıl beynəlxalq təcrübələrin tətbiqinə xidmət etməklə yanaşı, kənd təsərrüfatı məhsullarının intensiv metodlar və müasir texnologiyalar əsasında istehsalına, emalına, habelə aqrar sektorun infrastruktur təminatının keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsinə zəmin formalaşdırır.
Nazirliyin əldə etdiyi digər beynəlxalq sertifikatın - İSO 14001:2015 “Ətraf Mühitin İdarəetmə Sistemi”nin tətbiqi biomüxtəlifliyin qorunub saxlanılması və davamlı istifadəsi, idarəetmədə ekoloji faktorların nəzərə alınması, bu sahədə maarifləndirmə işinin həyata keçirilməsi, aqrar proseslərdə ekoloji təsirlərin müəyyənləşdirilməsi, bu təsirlərin ölçülərinin qiymətləndirilməsi və daha sonra bu təsirlərin minimuma endirilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər sistemini özündə ehtiva edir.
Qeyd edək ki, İSO beynəlxalq sertifikatları fəaliyyətin planlaşdırılmasına, tətbiq edilən təcrübənin davamlı olaraq təkmilləşdirilməsinə, aqrar sahədə təhsil və təlimin dayanıqlı inkişafına, beynəlxalq əməkdaşlıq əmsalının yüksəldilməsinə, habelə səmərəli idarəetmə sisteminin formalaşmasına təkan verəcək.

The Ministry of Agriculture got ISO 9001:2015 and ISO 14001:2015 international certificates
The Ministry of Agriculture got international certificates of ISO 9001:2015 “Quality Management System” and ISO 14001:2015 “Environmental Management System” in order to improve the agricultural management system based on the principles of quality management, proximity to villagers and farmers, application of innovations in its activities, adapt it to modern challenges.
The certificates were issued to the ministry on the basis of monitoring of the activity of the organization and verification of regulatory standards of management.
The implementation of ISO 9001: 2015 "Quality Management System" provides the basis for studying the problems of farmers, rendering operative response to these problems and supporting farmers on fundamental basis, improving management aimed at increasing their satisfaction. This certificate is also based on the formalization of the agro-development strategy of motor development, which serves the purposes of farmers, analysis and assessment of risks in the agricultural processes, planning, implementation of systematic monitoring and analysis of the results, provision of reporting.
ISO 9001: 2015 certification serves to increase transparency in management, application of modern agricultural innovations and advanced international practices, as well as production, processing of agricultural products on the basis of intensive methods and modern technologies, as well as improving the quality of infrastructure provision of the agricultural sector.
The application of another international certificate got by the ministry - ISO 14001: 2015 "Environmental Management System" includes the system of implementation measures in the direction of conservation and sustainable use of biodiversity, consideration of ecological factors in management, implementation of educational work in this area, determination of ecological effects in agricultural processes, evaluation of the dimensions of these effects and then minimizing these effects.
It should be noted that ISO International Certificates will give an impetus to the planning of the activity, the continuous improvement of the applied experience, the sustainable development of education and training in the agricultural sphere, the improvement of the international cooperation factor, as well as the formation of an effective management system.