Görüşdə torpaqların konsolidasiyası üzrə pilot layihələr müzakirə edilib
Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Türkiyə Respublikasının Kənd Təsərrüfatı və Meşə Nazirliyinin Dövlət Su İşləri İdarəsinin Baş direktorunun müavini Faruk Fıratoğlunun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Türkiyə arasında aqrar sahədə əməkdaşlıq, torpaqların konsolidasiyası sahəsində təcrübə mübadiləsi məsələləri müzakirə olunub.
Nazir Məcnun Məmmədov Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2026-cı il 25 may tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan Respublikasında kənd təsərrüfatı, balıqçılıq və akvakultura məhsullarının istehsalı və emalı sahələrinin inkişafına dair 2026–2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı"nın aqrar sektorun inkişafı baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirilib ki, Dövlət Proqramında torpaq və su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin olunması əsas prioritetlər kimi müəyyənləşib. Bu istiqamətdə proqramda torpaqların konsolidasiyası mexanizminin yaradılması və pilot layihələrin həyata keçirilməsi də nəzərdə tutulub. Nazir qeyd edib ki, pilot layihələrin icrasında Türkiyənin bu sahədə formalaşmış təcrübəsinin öyrənilməsi və tətbiqi, həmçinin iki ölkə arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Görüşdə Dövlət Proqramı çərçivəsində həyata keçirilməsi planlaşdırılan pilot layihələr, torpaqların konsolidasiyası mexanizminin tətbiqi ilə bağlı hüquqi, institusional və texniki məsələlər, aidiyyəti dövlət qurumları arasında fəaliyyətin əlaqələndirilməsi, eləcə də gələcək əməkdaşlıq perspektivləri nəzərdən keçirilib. Ekspertlərin Azərbaycanda torpaqların konsolidasiyası üzrə pilot layihələrin həyata keçiriləcəyi Qəbələ və Salyan rayonlarına səfəri, aparılan qiymətləndirmələrin nəticələri və ilkin təəssüratlar müzakirə olunub. Müzakirələr zamanı pilot ərazilərin mövcud vəziyyəti, konsolidasiya imkanları və layihələrin uğurla icrası üçün zəruri texniki və institusional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Tərəflər torpaqların konsolidasiyası sahəsində beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi, bilik və təcrübə mübadiləsinin davam etdirilməsi, müvafiq istiqamətdə birgə fəaliyyətin gücləndirilməsinin hər iki ölkənin aqrar sektorunun inkişafına töhfə verəcəyini vurğulayıblar.

Minister Majnun Mammadov met with the Deputy Director General of the Turkish State Water Affairs Directorate
27 July 2026
Pilot projects on land consolidation were discussed at the meeting
Minister of Agriculture Majnun Mammadov met with a delegation led by Faruk Firatoglu, Deputy Director General of the State Water Affairs Department of the Ministry of Agriculture and Forestry of the Republic of Turkey.
The meeting discussed cooperation between Azerbaijan and Turkey in the agrarian sector and exchange of experience in the field of land consolidation.
Minister Majnun Mammadov emphasized the importance of the "State Program on the Development of Agricultural, Fisheries and Aquaculture Products Production and Processing in the Republic of Azerbaijan for 2026-2030", approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated May 25, 2026, in terms of the development of the agrarian sector. It was noted that the State Program identified ensuring the efficient use of land and water resources as the main priorities. In this direction, the program also provides for the establishment of a land consolidation mechanism and the implementation of pilot projects. The Minister noted that the study and application of Turkey's experience in this field in the implementation of pilot projects, as well as the expansion of cooperation between the two countries, are of particular importance.
The meeting reviewed the pilot projects planned to be implemented within the framework of the State Program, legal, institutional and technical issues related to the implementation of the land consolidation mechanism, coordination of activities between relevant state agencies, as well as prospects for future cooperation. The experts' visit to Gabala and Salyan regions, where pilot projects on land consolidation will be implemented in Azerbaijan, the results of the assessments conducted, and initial impressions were discussed. During the discussions, views were exchanged on the current state of the pilot areas, consolidation opportunities, and technical and institutional issues necessary for the successful implementation of the projects.
The parties emphasized that studying international experience in the field of land consolidation, continuing the exchange of knowledge and experience, and strengthening joint activities in the relevant direction will contribute to the development of the agricultural sector of both countries.