Nazir Məcnun Məmmədov Kəlbəcərdə vətəndaşlarla görüşüb
Qəbul cədvəlinə uyğun olaraq kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov iyulun 20-də Kəlbəcərdə Laçın və Kəlbəcər rayonlarından olan vətəndaşlarla görüşüb, onların müraciətlərini dinləyib, ərizə və şikayətlərinə baxıb.
Nazirliyin idarə və tabeli qurumlarının rəhbərlərinin iştirakı ilə keçirilən qəbulda vətəndaşların müraciətləri əsasən işlə təmin olunma, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə torpaq sahələrinin icarəyə verilməsi, heyvandarlıq təsərrüfatlarının işğaldan azad edilmiş ərazilərə köçürülməsi, kənd təsərrüfatı təyinatlı kreditin ayrılması, subsidiyaların verilməsi, baytarlıq xidmətləri, suvarma və digər məsələlərlə bağlı olub.
Nazir Məcnun Məmmədov hər bir vətəndaşın müraciətini diqqətlə dinləyib, qaldırılan məsələlərin hərtərəfli öyrənilməsi və qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olaraq qısa müddətdə həll edilməsi üçün müvafiq tapşırıqlar verib. Vətəndaşların müraciətlərinin bir qismi yerində həllini tapıb, qaldırılan bəzi məsələlər isə araşdırılması üçün nəzarətə götürülüb. Nazirliyin fəaliyyət dairəsinə aid olmayan müraciətlər müvafiq qurumlara çatdırılması üçün qeydiyyata alınıb.
Vətəndaşlarla görüş zamanı “Azərbaycan Respublikasında kənd təsərrüfatı, balıqçılıq və akvakultura məhsullarının istehsalı və emalı sahələrinin inkişafına dair 2026–2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı”nın əsas məqsəd və prioritetləri, aqrar sahədə nəzərdə tutulan yeni dəstək mexanizmləri, su və torpaq ehtiyatlarından səmərəli istifadə, aqrar emal və logistika infrastrukturunun inkişafı, eləcə də fermerlərin müasir aqrar xidmətlərə çıxışının genişləndirilməsi, bu istiqamətdə dövlət dəstəyi tədbirləri barədə geniş məlumat verilib. Dövlət başçısının kənd təsərrüfatının inkişafı ilə bağlı imzaladığı sərəncamların kənd təsərrüfatı istehsalçılarının rifah halının yaxşılaşdırılmasına və ölkəmizdə bu sahənin inkişafına təkan verəcəyi vurğulanıb.

Minister Majnun Mammadov met with citizens in Kalbajar
In accordance with the instructions and recommendations of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, the heads of central executive authorities hold receptions of citizens in the regions and take appropriate measures to positively resolve their appeals, petitions and complaints on various issues.
In accordance with the reception schedule, Minister of Agriculture Majnun Mammadov met with citizens from Lachin and Kalbajar regions on July 20 in Kalbajar, listened to their appeals and considered their applications and complaints.
At the reception, held with the participation of the heads of the departments and subordinate structures of the Ministry, the citizens' appeals were mainly related to employment, leasing of land plots in the liberated territories, relocation of livestock farms to the liberated territories, allocation of agricultural loans, provision of subsidies, veterinary services, irrigation and other issues.
Minister Majnun Mammadov carefully listened to each citizen's appeal and gave appropriate instructions for a comprehensive study of the issues raised and their resolution in a short time in accordance with the requirements of the legislation. Some of the citizens' appeals were resolved on the spot, and some of the issues raised were taken under control for investigation. Appeals that do not fall within the scope of the Ministry's activities were registered for delivery to the relevant agencies.
During the meeting with the citizens, extensive information was provided on the main goals and priorities of the "State Program on the Development of Agricultural, Fisheries and Aquaculture Products Production and Processing in the Republic of Azerbaijan for 2026–2030", new support mechanisms envisaged in the agricultural sector, efficient use of water and land resources, development of agricultural processing and logistics infrastructure, as well as expanding farmers' access to modern agricultural services, and state support measures in this direction. It was emphasized that the decrees signed by the head of state on the development of agriculture will improve the welfare of agricultural producers and give impetus to the development of this sector in our country.