Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 28 fevral tarixli 3163 nömrəli Sərəncamı ilə “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2026-cı illər üçün Dövlət Proqramı” təsdiq edilib. Dövlət Proqramı çərçivəsində ümumilikdə 2000 nəfərədək Azərbaycan Respublikası vətəndaşının xaricdə nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində ali təhsilin bakalavriat və magistratura səviyyələrində təhsil alması təmin ediləcək.
Dövlət Proqramının 2022-2023-cü tədris ili üçün prioritet ixtisas sahələri və nüfuzlu xarici ali təhsil müəssisələri üzrə təhsil proqramlarının siyahısı hazırlanıb. Siyahıya prioritet hesab edilən 15 ixtisas sahəsindən biri olan kənd təsərrüfatı üzrə dünyanın 27 ölkəsinin 136 nüfuzlu xarici ali təhsil müəssisəsinin təhsil proqramları daxil edilib.
Kənd təsərrüfatı ixtisas sahələrinə uyğun təhsil proqramlarının olduğu nüfuzlu xarici ali təhsil müəssisələrinin siyahısı ilə aşağıda tanış olmaq mümkündür.
"2022-2026-cı illərdə gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair Dövlət Proqramı" çərçivəsində kənd təsərrüfatı ixtisas sahələrinə uyğun təhsil proqramlarının olduğu nüfuzlu xarici ali təhsil müəssisələrinin 2022-2023-cü tədris ili üçün siyahısı