Yardımlı rayonunda fermerlərlə görüş keçirilib
Bu il Yardımlı rayonunda 3500 hektar sahədə taxıl əkilib. Rayonda taxıl əkinləri ənənəvi olaraq dəmyə sahələrdə aparılır. Əvvəllər rayon sakinləri biçin dövründə texnika çatışmazlığı problemi ilə üzləşsələr də, son iki ildə bu çətinlik tam aradan qalxıb. Ölkəmizə “Aqroservis”ASC tərəfindən gətirilmiş ən müasir dağ kombaynları çətin relyefli ərazilərdə vaxtında və itkisiz biçin həyata keçirməyə imkan verir. 6 ton bunkeri olan kombayn 32 dərəcə hündürlük, 38 dərəcə meyllilikdə və 25% nəmlikdə biçin apara bilir. Artıq iki ildir ki, Lerik, Yardımlı, Cəlilabad, Şəmkir, Tovuz, Gədəbəy, Şəki, Qusar, Xızı rayonlarının dağlıq ərazilərində bu cür kombaynlarla biçin həyata keçirilir.
Bu fikirləri Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aparat rəhbəri Rəfail Quliyev Yardımlı rayonunda fermerlərlə görüşdə deyib. Onun sözlərinə görə, tam kompüterləşdirilmiş bu kombaynlar əkin təyinatlı olan, lakin əkilməyən torpaqların əkinə cəlb olunmasına şərait yaradır. Bununla da ən yüksək texnologiyalara əsaslanan müasir kombaynlar dağlıq və dağətəyi zonalarda taxılçılıq təsərrüfatlarının daha da inkişaf etdirməyə imkan verəcək.
Bildirilib ki, qlobal iqlim dəyişikliyi və atmosfer yağıntılarının azalması dəmyə əkinlərə kifayət qədər mənfi təsir göstərir. Bununla belə aqrotexniki qulluq tədbirlərinin düzgün aparılması sahələrdən əvvəlki illərdə olduğu qədər məhsul götürməyə imkan verir. Bu baxımdan digər rayonlarda olduğu kimi, Yardımlıdan olan fermerlər də sahələrdə texnoloji xəritəyə uyğun olaraq aqrotexniki qulluq tədbirləri həyata keçirməlidirlər. Taxılçılıqda hazırda ən mühüm aqrotexniki qulluq tədbirlərindən biri gübrələmə prosesini başa çatdırmaq, zərərvericilərə qarşı mübarizə aparmaqdır. Alaq otlarına qarşı mübarizənin vaxtında aparılması məhsuldarlığın aşağı düşməsinin qarşısını alır, yekun nəticədə fermer daha bol məhsul əldə edir.
Bu il Yardımlı rayonunun taxıl sahələrində də fermerlər karbamid gübrəsindən daha çox istifadə edirlər. Gübrələmə prosesində bu ilki fərqli yanaşma taxılın inkişafına öz müsbət təsirini göstərir. Düzgün toxum seçimi, gübrənin sahələrə normativlərə uyğun verilməsi vacibdir və bununla bağlı fermerlər arasında maarifləndirmə işləri il boyu davam edir.
Fermerlərlə görüş zamanı taxıl sahələrində mövcud durum, suvarma məsələləri, gübrə ilə təminat, əkin sahələrində alaq otlarına və zərərvericilərə qarşı mübarizənin təşkili, bəyan prosesinin gedişi və digər mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, fermerlərin sualları ətraflı cavablandırılıb, səsləndirilən təkliflər qeydə alınıb.